Wrocław powołał architekta miasta. To Jacek Barski

Wrocław powołał architekta miasta. To Jacek Barski
jw
25.10.2024, o godz. 13:38
czas czytania: około 3 minut
0

Jacek Barski został powołany przez prezydenta Wrocławia na stanowisko architekta miasta. Stanie na czele dziesięcioosobowego zespołu, który ma pomóc w podniesieniu jakości projektowania w stolicy Dolnego Śląska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe ciało kolegialne rozpocznie swoją pracę 1 stycznia 2025 r. W skład Zespołu Architekta Miasta wchodzą nie tylko osoby z Urzędu Miejskiego. Wrocław zaprosił do współpracy także uznanych ekspertów z zewnątrz.

W skład Zespołu wchodzą:

  • dr inż. arch. Jacek Barski (Architekt Miasta Wrocławia) – dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury UMW
  • mgr inż. arch. Anna Kościuk – przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów
  • mgr inż. arch. Piotr Zybura – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, oddziału we Wrocławiu
  • prof. dr hab. inż. arch. Barbara Gronostajska – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
  • dr Michał Duda – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu
  • mgr inż. Janusz Szczepański – przewodniczący rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa
  • mgr inż. arch. Krzysztof Wartenberg – architekt, specjalista m.in. w dziedzinie konserwacji i rewaloryzacji obiektów zabytkowych
  • mgr inż. arch. Magdalena Wankowska (zastępca przewodniczącego Zespołu) – dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków UMW, Miejski Konserwator Zabytków
  • mgr inż. Przemysław Matyja – dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego UMW, urbanista Miasta Wrocławia
  • mgr inż. arch. Katarzyna Młynarczyk (sekretarz Zespołu) – Wydział Architektury i Zabytków UMW

Zespół Architekta Miasta

Funkcja architekta miejskiego i jego ewentualnych współpracowników nie jest opisana w żadnym dokumencie rangi sejmowej czy ministerialnej. Powołanie go i wyposażenie w określone kompetencje jest wyłączną decyzją danego samorządu. Zgodnie z zarządzeniem prezydenckim, we Wrocławiu Zespół Architekta Miasta ma zbierać się nie rzadziej, niż co dwa miesiące.

– Cieszymy się, że zaproszenie do Zespołu Architekta Miasta przyjęły osoby o dużym dorobku, reprezentujące środowiska zawodowe związane z architekturą oraz inżynierią. Są z nami także uznani przedstawiciele i przedstawicielki środowiska naukowo-badawczego. Jesteśmy przekonani, że tak wszechstronny skład przyniesie Wrocławiowi korzyści. Wprowadzając funkcję Architekta Miasta realizujemy postulat, który od wielu miesięcy coraz częściej wybrzmiewał w dyskusji publicznej – mówi wiceprezydent Wrocławia Michał Młyńczak, nadzorujący w Urzędzie Miejskim m.in. wydziały odpowiedzialne za architekturę, budownictwo i zabytki.

Kompetencje zespołu

Do zadań Zespołu Architekta Miasta ma należeć m.in.:

  • Formułowanie wniosków i uwag pomocnych w prowadzeniu polityki inwestycyjnej Wrocławia.
  • Konsultowanie koncepcji architektonicznych oraz projektów budowlanych o istotnym znaczeniu dla miasta.
  • Opiniowanie oraz udział w konkursach architektonicznych, a także urbanistyczno-architektonicznych, w których Wrocław jest organizatorem lub współorganizatorem.
  • Wydawanie rekomendacji funkcjonalnych i przestrzennych w postępowaniu wstępnym, poprzedzającym formalne złożenie wniosku inwestora o skorzystanie z tzw. specustawy mieszkaniowej (lex developer) – zgodnie z procedurą pre-wnioskową, opisaną w odrębnym zarządzeniu.
  • Formułowanie wniosków i uwag wspierających rozwiązania wysokiej jakości, odpowiadające na wyzwania społeczne, kulturowe, środowiskowe. Będzie się to odbywać w poszanowaniu dla ciągłości kulturowej i tożsamości przestrzennej miasta.

Nowe wyzwania

– Zachęcamy inwestorów, szczególnie tych realizujących swoje zamierzenia w kluczowych punktach miasta lub mających szczególny wpływ na miasto, do konsultowania swoich zamierzeń – mówi Jacek Barski. – Wrocław jest przestrzenią, która często była kształtowana przez architektów dużego formatu, niejednokrotnie europejskiego. Jednocześnie szybki rozwój wymusza szukanie odpowiedzi na wciąż nowe wyzwania. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu ich pojawienie się trudno było w ogóle przewidzieć. To ważne, by w tak specyficznym miejscu i w tak dynamicznych czasach mieć wiele perspektyw. Dlatego, dziękując za powierzenie mi tej roli, bardzo cieszę się na współpracę z tak przekrojowym i mocnym merytorycznie zespołem – dodaje nowy Architekt Miasta.

Wrocław na różnych etapach swojej historii miewał funkcję miejskiego architekta. Jego zadania i zakres kompetencji w zależności od danego okresu bardzo się jednak zmieniał. Zawsze nadrzędnym celem była troska o wysokie standardy projektowania. – To bardzo ważne, że ta rola została przywrócona. Cieszę się także, że na czele tego zespołu stanie Jacek Barski, były pracownik naszej uczelni. Przed nami duże wyzwanie. Mam jednak głęboką nadzieję, że przyczynimy się naszą pracą do wzbogacenia Wrocławia o kolejne piękne przestrzenie miejskie. Takie jak choćby odnowiony ostatnio Plac Nowy Targ – mówi prof. Barbara Gronostajska, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która także zasiądzie w Zespole Architekta Miasta.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024