Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wrocław stawia na "osiedla kompletne". To pomysł prezydenta

Wrocław stawia na
Barbara Krawczyk
08.05.2019, o godz. 8:32
czas czytania: około 2 minut
0

We Wrocławiu rozpoczyna się pilotażowy projekt, którego celem jest wskazanie przez mieszkańców co należy poprawić w ich okolicy zamieszkania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Projekt „Osiedle kompletne” to pomysł prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. W jego ramach Biuro Rozwoju Wrocławia zorganizuje konsultacje społeczne, których efekty poznamy do końca tego kwartału. Program jest kontynuacją Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia 2019.

Krok ku doskonaleniu miasta

W tegorocznym programie pilotażowym wezmą udział cztery obszary wybrane przez urbanistów: Jagodno, Jerzmanowo/Jarnołtów, Maślice Małe i Śródmieście Południowe.

– Chcemy zgłębić naszą analizę, tak aby powstała znacznie bardziej szczegółowa wizja, dająca nam perspektywę myślenia o realnych i rzeczywistych potrzebach tak nas, jako mieszkańców Wrocławia, jak i Rad Osiedla poszczególnych obszarów miasta – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. Podkreśla też, że przedstawicielom miasta zależy na komforcie osób młodych, starszych i niepełnosprawnych. Ważny jest transport drogowy, ergonomia, dostęp do usług publicznych i pracy, a prowadzone konsultacje pozwolą stworzyć platformę, która umożliwi wyrażenie potrzeb różnych grup społecznych.

– Każdy obszar, na którym realizowany będzie nasz projekt, jest zdecydowanie różny. Ma inny charakter, inny styl zamieszkania i to było główne założenie wyboru pierwszych osiedli, nad którymi będziemy pracować – dodaje Łukasz Medeksza, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju Miasta. Zaznacza również, że celem projektu jest uchwycenia miasta sublokalnie, aby dowiedzieć się, czym kompletne osiedle jest dla mieszkańców danego obszaru. – To oni najlepiej wskażą newralgiczne punkty swojego otoczenia, nad którym trzeba pracować. Można powiedzieć, że to rodzaj wspólnego paktu na rzecz dobrej przestrzeni i kolejny krok ku doskonaleniu miasta – podkreśla Łukasz Medeksza.

Trzy etapy programu

Projekt „Osiedla kompletne” składa się z trzech etapów. Pierwszy polega na rozpoznaniu potrzeb mieszkańców i potencjału miejsc. Drugi będzie miał charakter prac projektowych, a jego zakończeniem będzie poddanie materiału do publicznej oceny. Ostatni etap to publikacja opracowania pt. „Wytyczne przestrzenne na rzecz osiedli kompletnych”.

Powstały materiał będzie stanowił wsparcie dla jednostek samorządowych i mieszkańców przy realizacji różnego rodzaju działań, np. Budżetu Obywatelskiego.

Konsultacje z mieszkańcami i użytkownikami wybranych obszarów (podmioty gospodarcze, organizacje pozarządowe itp.) wybranych obszarów, dla których powstaną wytyczne przestrzenne potrwają od 7 do 31 maja 2019 r.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024