Wrocławskie MPWiK od lat zachęca lokalną społeczność do picia wody z kranu. Tym razem troszcząc się o grupę najbardziej narażoną na niedobór wody w organizmie, kieruje swoją kampanię do najstarszych mieszkańców Wrocławia.
Seniorze #PijKranówkę
Dorosły człowiek powinien wypijać około dwóch litrów płynów codziennie. Wraz z upływem lat odczucie pragnienia zmniejsza się, co może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Bez znaczenia jest tutaj pora roku, ponieważ zarówno podczas wysokich temperatur, jak i mrozu organizm człowieka potrzebuje stałego dostarczania wody. Utrata już 1-2% wody ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Pierwszym symptomem odwodnienia jest pragnienie, później pojawia się zmęczenie lub senność. Charakterystycznymi objawami są także ból głowy, pogorszenie pamięci czy rozdrażnienie.
– Dla własnego zdrowia warto budować nawyk regularnego picia wody, a kranówka dostarczana przez nas jest do tego celu idealna – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.
Woda od MPWiK spełnia normy Ministra Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wytyczne Komisji Europejskiej i WHO. W jednym litrze wrocławskiej kranówki znajduje się średnio 77 mg wapnia, 13 mg magnezu, 6,45 mg potasu 32,6 mg sodu. To niezbędne dla naszego zdrowia składniki mineralne.
Finanse na plusie
– Woda dostarczana przez wrocławskie MPWiK jest bezpieczna, zdrowa i przede wszystkim tańsza od tej butelkowanej. Jeden litr kranówki kosztuje mniej niż jeden grosz. Wybierając kranówkę zamiast wody ze sklepu można sporo zaoszczędzić. W skali roku to ponad 1000 zł – wyjaśnia Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK Wrocław.
Jeśli codziennie jedna osoba będzie kupować 1,5-litrową butelkę wody, to w ciągu roku wyda na ten cel ponad 1000 złotych. Co więcej, wybierając kranówkę oszczędzamy środowisku 19 kilogramów plastiku rocznie.
Dla planety
Dzięki wrocławskiej kranówce nie tylko zyskujemy pieniądze, ale również korzystamy z bardzo dobrego produktu, pełnego naturalnych minerałów. Dodatkowo dbamy o zdrowie, w tym o kręgosłup.
– Zamiast dźwigać plastikowe butelki ze sklepu, wystarczy podstawić szklankę pod domowy kran i gasić pragnienie zdrową wodą – dodaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.
Dla środowiska naturalnego to także znacząca ulga. Minimalizowanie plastiku w codziennym życiu to kolejny krok do zmiany naszych nawyków.
Dla seniorów
Partnerami akcji są Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i Dolnośląskie Centrum Filmowe, czyli instytucje, które bezpośrednio zajmują się organizowaniem zajęć dla najstarszych mieszkańców miasta. Dodatkowo istotnym elementem kampanii będą warsztaty prowadzone przez edukatorki i edukatorów Hydropolis dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, takich uczelni wyższych jak Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Uniwersytet Przyrodniczy. Podczas kampanii #PijKranówkę zaplanowano warsztaty less waste. Seniorzy dowiedzą się, dlaczego kosmetyki wykonane własnoręcznie są korzystniejsze dla naszego zdrowia, a edukatorzy opowiedzą o wpływie szkodliwych substancji na organizm.
W obrazie
By przybliżyć zalety kranówki MPWiK przygotowało także dwa filmy, w których główne role grają właśnie seniorzy wybierający wodę z kranu. Filmy dostępne są na www.pijkranowke.pl w zakładce multimedia. Na stronie można również znaleźć więcej informacji o wrocławskiej kranówce.
Komentarze (0)