Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce testuje urządzenie Smart Citizen, które pozwala na badanie poziomu hałasu, stężenia szkodliwych substancji w powietrzu czy natężenia ilości światła.

Smart Citizen to rodzaj ministacji badawczej, która informuje o natężeniu hałasu, stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu czy natężeniu ilości światła. W dodatku wszystkie te dane można udostępniać bez ograniczeń, a dostęp do wyników może mieć każdy za darmo w internecie. Teraz do tego grona dołączył Wrocław. To przyszłość inteligentnych miast, bo jak piszą eksperci – inteligentne społeczeństwo to takie, które ma dane pod kontrolą.

Pierwszy czujnik Smart Citizen w Polsce trafił do Urzędu Miasta we Wrocławiu, a dokładniej – do redakcji portalu wroclaw.pl. Inne urządzenia tego typu najbliżej znajdują się w Dreźnie i Berlinie. Natomiast tylko mieszkańcy Holandii zainstalowali na terenie całego kraju już blisko 70 takich czujników. Sporo Smart Citizen jest także w Belgii, Francji i na Wyspach Brytyjskich.

Smart City, oprócz idei inteligentnego miasta, wpisuje się także w inne najnowsze trendy: open data oraz społecznego zaangażowania. Projekt jest oparty na geolokalizacji, internecie oraz oprogramowaniu do gromadzenia i udostępniania danych. Łączy ludzi z ich otoczeniem i stwarza bardziej efektywne i optymalne relacje między zasobami, technologiami, usługami i społecznościami w środowisku miejskim. Smart Citizen pozwala również na tworzenie własnych aplikacji i eksperymentów na podstawie danych od mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. 155 Euro netto plus 35 Euro kosztow wysylki. Za co, pytam? Za kawalek procesora, kilka czujnikow i odrobine softu? Projekt jest moim zdaniem czysto komercyjny. Producent zarabia na tych modulach spore pieniadze, ale sprzedaje je pod plaszczykiem troski o srodowisko. Wlasnie stracilem zainteresowanie projektem.

Skomentuj