1 / 9

Multimedialne centrum wiedzy poświęcone wodzie, otworzy swoje bramy już na początku grudnia. Hydropolis – jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – powstał w zabytkowym Zbiorniku Wody na Grobli, należącym do wrocławskiego przedsiębiorstwa wod-kan.

Wierzymy, że obiekt zlokalizowany w sercu Wrocławia stanie się nową, niezwykłą wizytówką miasta i regionu – mówi Zdzisław Olejczyk, prezes spółki MPWiK, która zrealizowała inwestycję. Otwarcie Hydropolis zaplanowane jest na grudzień. – To będzie prezent mikołajkowy dla Wrocławian. Dokładną datę podamy już wkrótce. Teraz prowadzimy prace wykończeniowe, sprawdzamy funkcjonowanie wszystkich urządzeń i montujemy ostatnie instalacje i eksponaty – zapowiada prezes.

Zainteresowani zwiedzeniem Hydropolis, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obiektu mogli w ubiegły weekend (13-15 listopada) odwiedzić multimedialne centrum wiedzy o wodzie. Grupa ponad 1500 osób otrzymała taką możliwość dzięki wejściówkom wygranym w konkursach lokalnych mediów. Była to także próba generalna, przed ostatecznym uruchomieniem obiektu.

Nowa atrakcja Wrocławia mieści się w zabytkowym budynku przy ul. Na Grobli. – Zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 r., w roku 2015 stał się zbiornikiem wiedzy o wodzie w czystej postaci – podkreśla prezes MPWiK. – Takiego miejsca brakowało nie tylko we Wrocławiu, ale również w kraju. Woda jako dobro jest niezbędna dla naszej planety i bez porównania ważniejsza niż całe złoto, diamenty i pieniądze tego świata, dlatego powinniśmy budować wiedzę na jej temat. W skrócie: atrakcyjności Hydropolis nie da się wyrazić słowami, to po prostu trzeba zobaczyć.

Hydropolis jest adresowane do wszystkich grup wiekowych, ale twórcom wystawy szczególnie zależało na zainteresowaniu dzieci i młodzieży. Dlatego w centrum wykorzystano nowoczesne formy multimedialne. Powierzchnia wystawy liczy ponad 4 tysiące metrów kwadratowych, a na zwiedzających czekają w sumie 64 interaktywne instalacje w ramach ośmiu stref tematycznych.

Pierwsi zwiedzający Hydropolis mogli m.in zobaczyć projekcję dotyczącą powstania naszej planety i narodzin wody, zajrzeć do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 r. dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, czy poznać bliżej życie tętniące w oceanach. Osobne strefy zostały poświęcone znaczeniu wody dla człowieka w sensie fizycznym i metafizycznym, historii inżynierii wodnej, a także współczesnym systemom zarządzania wodą.

Spółka MPWiK potraktowała inwestycję jako przedsięwzięcie biznesowe. – Musieliśmy przeprowadzić niezbędne prace remontowe w zabytkowym zbiorniku wody, który nie pełni już wcześniejszej funkcji, ale generuje koszty. Zdecydowaliśmy się na inwestycję, która tchnęła nowe życie w ten XIX-wieczny obiekt i jednocześnie pozwoliła realizować nasze cele statutowe i misję związaną z edukacją. Hydropolis będzie samo na siebie zarabiać. Biznes plan, któremu towarzyszyły szczegółowe analizy, zakłada zwrot z inwestycji w ciągu 10 lat, a niektóre ekspertyzy mówią nawet o okresie 6-letnim. – podkreśla Zdzisław Olejczyk.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj