Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Wronki wiercą tunel za 5,5 mln zł. Nie będzie podtopień

Wronki wiercą tunel za 5,5 mln zł. Nie będzie podtopień
sm
14.05.2018, o godz. 15:24
czas czytania: około 2 minut
0

Gmina Wronki rozpoczęła jedną z największych inwestycji wodno-ściekowych. Za 5,5 mln zł wybuduje rurociąg o dużej średnicy, który będzie pełnił rolę rowu melioracyjnego. Budowa jest prowadzona metodą mikrotunelingu bezwykopowego, czyli pod ziemią. Wykonawca zapewnia, że będzie układał od 18 do 24 metrów rurociągu na dobę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Chodzi przede wszystkim o uregulowanie stosunków wodnych na terenie gminy położonej nad Wartą i odciążenie istniejącego rowu W-15, który podczas intensywnych opadów przestaje wystarczać i powoduje lokalne podtopienia. Odetchną mieszkańcy niżej położonych podwronieckich Stróżek, które są zalewane są niemal co roku.

Inwestycja jest ważna także dla firm Amica i Samsung, bo w przeszłości woda wdzierała się na teren zakładów. Będzie także możliwe przystąpienie do projektowania obwodnicy Wronek, bo budowa obwodnicy wymaga wcześniejszego odwodnienia terenu.

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Molewski z Włocławka i MCC z siedzibą w Chodczu. Firma wykona kolektory o średnicy 1480 mm na terenie Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska oraz o średnicy 1720 mm w ulicy Mickiewicza w Wronkach. Całkowita długość instalacji wykonanej z rur żelbetowych stanowi ponad 700 metrów bieżących.

Zdecydowano się na wykorzystanie innowacyjnej technologii mikrotunelingu, bo teren jest zabudowany, a warunki geologiczne są trudne. Rurociąg jest układany na głębokości około 4 m, natomiast średni poziom wody gruntowej znajduje się już na 2 m.

Zastosowanie technologii bezwykopowej oznacza, że nie trzeba będzie zamykać ulic i wprowadzać ograniczeń w ruchu lokalnym. Roboty budowlane realizowane są w systemie całodobowym przez siedem dni w tygodniu. Tunel drąży specjalistyczne urządzenie typu AVN 1200 firmy Herrenknecht. Szacowany postęp tunelowania wynosić będzie około 18-24 metrów bieżących na dobę. .

Szacowany termin zakończenia prac to połowa września tego roku. Samorząd realizuje inwestycję ze środków własnych.

źródło: Molewski.pl, Gmina Wronki

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024