Wstrzymano wycinkę drzew w Puszczy Bydgoskiej w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S10

Wstrzymano wycinkę drzew w Puszczy Bydgoskiej w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S10
Judyta Więcławska
23.01.2024, o godz. 12:23
czas czytania: około 4 minut
0

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu podjęła decyzję o wstrzymaniu cięć na odcinku nr 2 budowy drogi ekspresowej S10, przebiegającym przez teren nadleśnictw: Bydgoszcz i Solec Kujawski. To reakcja na złożoną w Naczelnym Sądzie Administracyjnym skargę kasacyjną w przedmiocie zmiany decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Informujemy, że w dniu 19 stycznia br. Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu podjął decyzję o wstrzymaniu cięć na odcinku nr 2 budowy drogi ekspresowej S10, przebiegającym przez teren nadleśnictw: Bydgoszcz i Solec Kujawski” – czytamy na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Decyzja Dyrektora została podjęta niezwłocznie po powzięciu informacji, że w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jest złożona skarga kasacyjna w przedmiocie zmiany decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Obszary cenne przyrodniczo

Wspomniany, drugi odcinek budowy drogi ekspresowej S10 planowany jest przez olszowe lasy źródliskowe – “Źródliska na Rudach” i “Źródliska na Wypaleniskach” – to cenne przyrodniczo fragmenty Puszczy Bydgoskiej, która jest usytuowana na wydmie śródlądowej. Źródliska to nieliczne w tym regionie zasoby wód głębinowych z dużym wypływem wody z warstw wodonośnych. Korzysta z nich zarówno przyroda, jak i człowiek – bogactwo przyrodnicze przekłada się na walory krajobrazowe i rekreacyjne okolicy.

Walka o zmianę przebiegu trasy S10

O obszary cenne przyrodniczo walczy m.in. Fundacja JeKo z Solca Kujawskiego. Jeszcze w ubiegłym roku wystosowała petycję w sprawie zmiany przebiegu drogi ekspresowej S10, zaplanowanej na terenie użytku ekologicznego “Źródliska na Wypaleniskach”. Na ten moment podpisały się pod nią 1682 osoby. Mowa o przesunięciu drogi o 300 m od obecnie wytyczonej trasy.

W petycji czytamy: “Niestety przy wytyczaniu nowej drogi S10, mimo licznych sprzeciwów, zdecydowano się na projekt, który ma przebiegać przez tereny o wielkim znaczeniu dla naszego miasta, naszej społeczności oraz przyrody, a mianowicie przez użytek ekologiczny „Źródliska na Wypaleniskach”. Z ekspertyzy hydro-geotechnicznej użytku ekologicznego “Źródliska na Wypaleniskach” ( prof.dr hab.inż. M.K.Kumor, prof.dr hab.A.Sadurski ) wynika, iż odcinek drogi S10 od węzła Emilianowo do Solca Kujawskiego przecina obszar najwyższej ochrony głównego zbiornika wód podziemnych GZWP nr 141. Zaproponowana trasa drogi wiedzie przez bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia z powierzchni terenu, chronioną warstwę wodonośną. Zbiornik wód podziemnych wykorzystywany jest obecnie głównie w celach ZAOPATRZENIA W WODĘ MIESZKAŃCÓW Solca Kujawskiego oraz miejscowości w jego sąsiedztwie. Jego bezwzględna ochrona jest strategicznie priorytetowa w perspektywie budowy w przyszłości potrzebnych ujęć wód podziemnych. Zespół Źródlisk na Wypaleniskach JEST JEDYNYM TEGO TYPU OBIEKTEM W PUSZCZY BYDGOSKIEJ i podobnie wykształconego obiektu NIE MA w promieniu kilkudziesięciu kilometrów!”


 

Decyzja środowiskowa i wariant eko

Co ciekawe, RDLP w Toruniu na etapie opiniowania wariantów budowy S10 odniosła się negatywnie do aktualnie realizowanego wariantu, zakładającego przebieg S10 przez wyżej wspomniany obszar.

Fundacja JeKo wskazuje: “W 111-stronicowej Decyzji nr 7/2020 z dn.24.02.2020 RDOŚ-Bydgoszcz, ustalającej środowiskowe uwarunkowania przedsięwzięcia pn. Budowa drogi ekspresowej S10 na odcinku Bydgoszcz-Toruń całkowicie pominięto występowanie zespołu źródlisk zlokalizowanych w okolicy Wypaleniska! W świetle opinii i ekspertyz przyrodniczych (prof. dr hab. M. Jankowski, dr L. Rutkowski UMK, biegły sądowy mgr Paweł Stopiński) i naszej znajomości tego terenu, optymalnym pod względem zachowania wartościowych elementów środowiska naturalnego na odcinku planowanej drogi S10 Emilianowo-Solec Kujawski jest wariant EKO. Odsunięty jest on od krawędzi morfologicznej, maksymalnie na południe Puszczy Bydgoskiej i omija obszary źródliskowe, obszary komunalnych ujęć wód podziemnych i terenów cennych przyrodniczo. Wariant EKO zapewnia również dogodniejszą realizację i minimalizację potrzebnych nakładów na wykonanie skorygowanego odcinka S10”.

Skrajne emocje

Przebieg trasy S10 i zatrzymana wycinka zaczynają być szeroko komentowane w mediach. Na Facebooku, pod postem RDLP w Toruniu, można natrafić na skrajne opinie:

“Ewentualne cofnięcie klauzuli wykonalności decyzji środowiskowej powoduje zatrzymanie procesu inwestycyjnego na całym odcinku, którego decyzja dotyczy (od obwodnicy Brzozy i węzła Bydgoszcz Południe do obwodnicy Torunia). Jaki zatem sens ma zatrzymanie wycinki tylko na odcinku nr 2?” – komentuje Dani Klz. “Bo reszta przebiegu trasy jest akceptowalna! GDDKiA wiedziala od samego poczatku, ze kontrowersje i sprzeciw budzi jedynie odcinek od Emilianowa do wysokosci Solca Kujawskiego i celowo chcieli to wrzucic jako calosc a nie podzielic na odcinki jak w przypadku przetargow…” – odpowiada Mateusz Czyzyk.

“Jestem również użytkownikiem drogi S10 na trasie Bydgoszcz-Toruń i bardzo mi zależy na jak najszybszym wybudowaniu S10. Tylko dlaczego na etapie uzgodnień trasy GDAKiA i RDOŚ nie brały pod uwagę szkód w środowisku przyrodniczym? Nie wzięto pod uwagę żadnych opinii i sugestii leśników. Już samo przejście przez kompleks leśny jest kontrowersyjne, a co dopiero przez źródliska. A niewątpliwie teren źródlisk jest najładniejszym i najcenniejszym obszarem na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski.” – podkreśla Alina Siedlecka.

Z kolei Maria Mikołajczak dopowiada: “ja wszystkim, którzy tam nie byli mówię, że to takie małe chorwackie Krka, trzeba się tam wybrać aby docenić tę lokalną perełkę”.

Tymczasem przeciwnicy przebiegu S10 przez Źródliska na Wypaleniskach informują na fanpage S10moznainaczej: “Przekazane do Dyrektora Generalnego LP, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury dokumenty wraz z petycją i kompletem ekspertyz są procedowane.. Skierowaliśmy też odrębne pismo do Podsekretarza Stanu MKiŚ w związku z wystąpieniem z dn.17.01.2024 w Sejmie RP poruszającym problem ochrony wód, źródlisk, retencji wodnych… czekamy.. i przygotowujemy kolejne dokumenty…”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024