Z Pawłem Smoleniem, członkiem Zarządu Erbud ds. Energetyki i Przemysłu i byłym prezydentem EUROCOAL, m.in. na temat dekarbonizacji polskiej gospodarki rozmawia Urszula Wojciechowska.

Do 2015 r. był pan prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EUROCOAL. Wcześniej sprawował pan ważne funkcje w koncernach energetycznych w Polsce i za granicą. Jak, mając takie doświadczenie, postrzega Pan polską politykę energetyczną na tle światowej rewolucji energetycznej?

Jeszcze nie nazwałbym tego rewolucją. Wciąż energetyka konwencjonalna to osnowa systemu: wielkie elektrownie niekiedy pracują pełną parą, a wielkie sieci przesyłowe pod pełnym obciążeniem – i tak też będzie w najbliższych latach. Natomiast widać, że źródła odnawialne i rozproszone nie tylko zdobyły przyczółki na rynku energii, ale i przeszły do ofensywy. Nie wiadomo jeszcze, jaki […]

Dalszą część artykułu można przeczytać w serwisie E-czytelnia oraz w najnowszym, lipcowo-sierpniowym numerze “Czystej Energii” (7-8/2015)

E-czytelnia

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj