Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

"Wszystkie śmieci są nasze". Stratuje tegoroczna edycja Clean Up The World czyli Sprzątanie świata - Polska

22.04.2022, o godz. 10:34
czas czytania: około 3 minut
0

22 kwietnia, w Dzień Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje akcję sprzątania świata w Polsce wraz z zaproszonymi Gośćmi posprząta Park Młociński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

“Tym symbolicznym gestem, w dniu, w którym oczy nas wszystkich zwrócone będą w stronę Matki Ziemi, wyślemy w świat nasz manifest nieśmiecenia. Czas powiedzieć głośno: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze; te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Planecie nie ma.” – piszą organizatorzy akcji.

Tony odpadów i tysiące wolontariuszy

„Niestety statystyki pokazują, że śmieci w naturze jest coraz więcej. Zeszłoroczna Akcja zakończyła się wynikiem ponad 400 ton odpadów zebranych w trzeci weekend września w całej Polsce. Ten wynik pokazuje, że bezrefleksyjnie i bez troski o naszą wspólną Ziemię porzucamy śmieci w lasach, parkach i na plażach” – mówi Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji.


Sprzątanie świata Polska 2021


 

„Jest nas do tego sprzątania coraz więcej o czym świadczy liczba ponad 300 tysięcy Uczestników sprzątających w ubiegłorocznej edycji Sprzątania świata. Ale czy o to chodzi, aby sprzątać? Absolutnie nie! W naszej Akcji chodzi o to, aby szerzyć idee nieśmiecenia, przekonywać do troski o środowisko, segregować domowe odpady. Jednym słowem zmieniać codzienne nawyki na te dobre dla naszej Planety” – dodaje Mikosza.

Dzień Ziemi – inauguracyjne sprzątanie

Dzisiaj, w tym szczególnym dniu, w którym nasze serca biją zgodnym rytmem dla Matki Ziemi, posprzątamy miejsce piękne z natury – Park Młociński. Zebrali się Przyjaciele Fundacji Nasza Ziemia, Uczestnicy naszych Akcji – kadra pedagogiczna, dzieci i młodzież szkolna, ale też przedstawiciele Instytucji dzięki którym sprzątamy poprawnie i bezpiecznie. Czy będziemy mieli co sprzątać? – informują organizatorzy.

„Oby w tym szczególnym dniu śmieci w naturze było jak najmniej, a nasze spotkanie było jedynie głośno wypowiedzianą prośbą do nas wszystkich: przede wszystkim nie śmiećmy, jeśli widzimy śmieci, posprzątajmy, bo przecież wszystkie śmieci są NASZE! – mówi Beata Butwicka – Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. „Plakat obrazujący hasło tegorocznej Akcji przygotuje i w tym roku znakomity artysta Andrzej Pagowski i jak w latach poprzednich, mamy pewność, że będzie on dla nas wszystkich znakomitą lekcją nieśmiecenia” – dodaje Butwicka.

Program Dnia Ziemi

Start o godzinie 10.00 w Parku Młocińskim przy ulicy Papirusów Warszawie. To tam rozstawiona będzie Pierwsza Kwatera Główną 29. Akcji Sprzątanie świata- Polska. Od tego dnia, aż do wielkiego finału w trzeci weekend września, grupy będą mogły rejestrować swoje akcje i sprzątać pod sztandarami 29. Akcji Sprzątanie świata-Polska.

W czasie wydarzenia:

  • Uhonorowany zostanie Dzień Ziemi, poprzez wspólnie sprzątanie Parku Młocińskiego
  • Zaprezentowane zostanie uczestnikom oficjalne hasło 29. Akcji Sprzątanie świata-Polska
  • Uruchomione będą formularze zapisów dla grup sprzątających w całej Polsce
  • Zważone będą zebrane odpady i ogłoszony zostanie pierwszy wynik 29 edycji Akcji.

Goście wydarzenia mogą liczyć na atrakcje na stoisku edukacyjnym przygotowanym przez Lasy Miejskie. Dostępni będą również nasi eksperci z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Urząd Miasta st. Warszawy reprezentować będzie Pani Magdalena Młochowska – Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy.

„Żelaznych” uczestników Akcji Sprzątanie świata reprezentować będą: kadra pedagogiczna i uczniowie ukraińskiej Szkoły “Materynka” im. Dmytra Pawłyczka w Warszawie oraz Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi w Warszawie. Zespół Fundacji Nasza Ziemia przygotował również konkursy z ekologicznymi nagrodami dla najmłodszych i mały, wegetariański poczęstunek. Planowane zakończenie wydarzenia około godziny 13:30.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023