Już wkrótce uruchomione zostaną pierwsze z sześciu budowanych spalarni odpadów komunalnych w Polsce. Dyskusje na ten temat zdominują zapewne XII edycję Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji”.

Organizowana przez firmę Abrys trzydniowa konferencja, która rozpocznie się we wtorek 17 listopada, jest największym w Polsce spotkaniem ekspertów poświęconym zagadnieniom termicznego przekształcania odpadów. W tym roku ma wyjątkowe znaczenie, bowiem budowa rozpoczętych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 sześciu spalarni odpadów komunalnych aktualnie weszła w finalną fazę, a ich uruchomienie nastąpi już za chwilę.

Eksploatację należy rozpocząć, będąc do tego w pełni przygotowanym, dysponując wszechstronnie wyszkoloną załogą, która dobrze poznała skomplikowane technologie spalania i odzysku energii z odpadów. Trzeba też mieć gwarancję dostaw odpowiedniego rodzaju odpadów oraz przekonanie o niezawodności i dyspozycyjności instalacji. Równie istotne jest poszanowanie środowiska, a także podejmowanie wszelkich działań, aby rozwiać wątpliwości i zyskać akceptację lokalnej społeczności. Jak widać, wyzwań nie brakuje. Czy jesteśmy do nich właściwie przygotowani i uda się wszystkim sprostać? To jedno z najważniejszych pytań, na jakie podczas konferencji zamierzają odpowiedzieć eksperci z branży waste-to-energy – mówi dr hab. inż. Tadeusz Pająk z  Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, opiekun naukowy konferencji.

W ramach konferencji poruszone będą również potrzeb, planów i rozwoju kolejnych projektów budowy spalarni w kontekście współczesnego pojęcia circular economy.

Pełen program konferencji można znaleźć TUTAJ.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. termiczne przekształcanie odpadów to nic nowego.My uczestniczymy w produkcji spalarni -małych takich na Polski rynek od kilkulat.
    Kontakt ;pilecki@brewo.com

Skomentuj