WWF zaniepokojone stanem Starorzecza Wisły w Krakowie

WWF zaniepokojone stanem Starorzecza Wisły w Krakowie
R.G.
05.11.2024, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Aktywiści proekologicznej Fundacji WWF Polska zaniepokojeni są działaniami podejmowanymi na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa w Starorzeczu Wisły Podgórki Tynieckie. Mowa jest o brzegach rozjechanych przez koparkę, o wyciągniętych z wody drzewach, które to, leżąc od wielu lat w wodzie, stały się siedliskami chronionych gatunków ryb, ptaków, gadów i płazów. Do sprawy odniosły się Wody Polskie i Wodociągi Miasta Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Starorzecze to tak naprawdę zbiornik wody stojącej – mówi Paweł Chodkiewicz, aktywista WWF. – Nie mamy pojęcia, dlaczego ktoś zlecił zniszczenie brzegów i dna. Podczas wybierania osadów z tego zbiornika zostały na brzeg wyciągnięte ryby, które konały na brzegach. To jest po prostu skandal! – podkreśla Paweł Chodkiewicz.

PGW WP interweniuje 

Jak informuje Magdalena Gala – rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – koparka znacznie uszkodziła roślinność, zagrażając żyjącym tam zwierzętom i rybom.

– Jak ustalili inspektorzy, którzy byli na miejscu, prace przy użyciu ciężkiego sprzętu wykonywane były na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa – mówi Magdalena Gala. – Decyzją dyrektora krakowskiego oddziału Wód Polskich zostały one wstrzymane do czasu uzyskania wyjaśnień wymaganych przez Wody Polskie. Dodam, że to wykonawca prac poinformował nas o tym, że prace są wykonywane na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa.

Odpowiedź Wodociągów Miasta Krakowa

Do sprawy odniosły się Wodociągi Miasta Krakowa. W oficjalnym komunikacie tej instytucji czytamy, że: „Wodociągi Miasta Krakowa S.A. wyjaśniają, że decyzją znak: KR.ZUZ.2.421.1088.2018.RK z dnia 22.01.2019 r. udzielono Spółce pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie istniejącym wylotem zlokalizowanym na działce nr 1/4 obr. 74 (współrzędne geodezyjne wylotu X: 5543334, Y: 7415330) do starorzecza rzeki Wisły oczyszczonych ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków Tyniec. Jednocześnie wspomnianą decyzją zobowiązano WMK S.A. m.in. do właściwego utrzymania istniejącego wylotu oraz odbiornika w rejonie wylotu. Należy jednocześnie podkreślić, że w ostatnim okresie nie prowadzono jakichkolwiek prac oraz działań o innym charakterze.”

Wątpliwości aktywisty WWF

– Czy jest ktoś w stanie racjonalnie wytłumaczyć czemu służyć ma wyciągnięcie wszystkich drzew ze starorzecza Wisły Podgórki Tynieckie, czyli zbiornika wody stojącej?! – dopytuje  Paweł Chodkiewicz, aktywista WWF. – W mojej ocenie to degradacja starorzecza Wisły i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Dodam też, że do zbiornika zrzuca są ścieki, a od 2 lat regularnie odnotowuje się tam masowe śnięcia ryb. A teraz już to już równia pochyła zmierzająca do unicestwienia bioróżnorodności starorzecza.

Dodajmy, że sprawą zainteresowali się również przedstawiciele Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie. Na miejsce wezwano też policję.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024