Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

WWF zaniepokojone stanem Starorzecza Wisły w Krakowie

WWF zaniepokojone stanem Starorzecza Wisły w Krakowie
R.G.
05.11.2024, o godz. 13:04
czas czytania: około 2 minut
0

Aktywiści proekologicznej Fundacji WWF Polska zaniepokojeni są działaniami podejmowanymi na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa w Starorzeczu Wisły Podgórki Tynieckie. Mowa jest o brzegach rozjechanych przez koparkę, o wyciągniętych z wody drzewach, które to, leżąc od wielu lat w wodzie, stały się siedliskami chronionych gatunków ryb, ptaków, gadów i płazów. Do sprawy odniosły się Wody Polskie i Wodociągi Miasta Krakowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– Starorzecze to tak naprawdę zbiornik wody stojącej – mówi Paweł Chodkiewicz, aktywista WWF. – Nie mamy pojęcia, dlaczego ktoś zlecił zniszczenie brzegów i dna. Podczas wybierania osadów z tego zbiornika zostały na brzeg wyciągnięte ryby, które konały na brzegach. To jest po prostu skandal! – podkreśla Paweł Chodkiewicz.

PGW WP interweniuje 

Jak informuje Magdalena Gala – rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – koparka znacznie uszkodziła roślinność, zagrażając żyjącym tam zwierzętom i rybom.

– Jak ustalili inspektorzy, którzy byli na miejscu, prace przy użyciu ciężkiego sprzętu wykonywane były na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa – mówi Magdalena Gala. – Decyzją dyrektora krakowskiego oddziału Wód Polskich zostały one wstrzymane do czasu uzyskania wyjaśnień wymaganych przez Wody Polskie. Dodam, że to wykonawca prac poinformował nas o tym, że prace są wykonywane na zlecenie Wodociągów Miasta Krakowa.

Odpowiedź Wodociągów Miasta Krakowa

Do sprawy odniosły się Wodociągi Miasta Krakowa. W oficjalnym komunikacie tej instytucji czytamy, że: „Wodociągi Miasta Krakowa S.A. wyjaśniają, że decyzją znak: KR.ZUZ.2.421.1088.2018.RK z dnia 22.01.2019 r. udzielono Spółce pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie istniejącym wylotem zlokalizowanym na działce nr 1/4 obr. 74 (współrzędne geodezyjne wylotu X: 5543334, Y: 7415330) do starorzecza rzeki Wisły oczyszczonych ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków Tyniec. Jednocześnie wspomnianą decyzją zobowiązano WMK S.A. m.in. do właściwego utrzymania istniejącego wylotu oraz odbiornika w rejonie wylotu. Należy jednocześnie podkreślić, że w ostatnim okresie nie prowadzono jakichkolwiek prac oraz działań o innym charakterze.”

Wątpliwości aktywisty WWF

– Czy jest ktoś w stanie racjonalnie wytłumaczyć czemu służyć ma wyciągnięcie wszystkich drzew ze starorzecza Wisły Podgórki Tynieckie, czyli zbiornika wody stojącej?! – dopytuje  Paweł Chodkiewicz, aktywista WWF. – W mojej ocenie to degradacja starorzecza Wisły i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Dodam też, że do zbiornika zrzuca są ścieki, a od 2 lat regularnie odnotowuje się tam masowe śnięcia ryb. A teraz już to już równia pochyła zmierzająca do unicestwienia bioróżnorodności starorzecza.

Dodajmy, że sprawą zainteresowali się również przedstawiciele Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie. Na miejsce wezwano też policję.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024