Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wybieramy Drzewo Roku 2024

Wybieramy Drzewo Roku 2024
07.06.2024, o godz. 9:09
czas czytania: około 6 minut
0

Już po raz 14. wybieramy najciekawsze, najbardziej lubiane przez lokalną społeczność drzewo w naszym kraju. W tegorocznym konkursie Klubu Gaja bierze udział 16. drzew, które zostały zakwalifikowane do finału przez Jury spośród blisko 40 zgłoszeń z całej Polski. W plebiscycie nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Tegoroczna 14. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 40 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Wśród finałowej 16. mamy kandydatury zgłoszone zarówno przez szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje, jak i osoby indywidulane, w tym także bardzo młode. Zgłoszone okazy to wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Drzewa będące świadkami historii i centrum życia społecznego. Drzewa z legendą, drzewa uratowane przed wycinką, drzewa symbole marzeń o “mieście ogrodzie”, które dają odpoczynek i nakłaniają do refleksji. Drzewa będące ważną częścią życia rodzinnego, z którymi łączy nas niezwykła osobista więź.

Głosowanie na Drzewo Roku

– Jak co roku o wygranej w konkursie zadecydują internauci, a zwycięzca będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 r. Głosujemy przez cały czerwiec na stronie drzeworoku.pl, tam też znajdziemy zdjęcia i historie drzew oraz szczegółowe zasady głosowania. Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00 – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

– Konkurs trwa i zyskuje nowych miłośników dzięki dobrej woli i zaangażowaniu lokalnych aktywistów oraz pomocy firm i darczyńców indywidualnych. Wspólnie budujemy zrozumienie wartości przyrody dla nas i naszej przyszłości. Bardzo jestem dumny z zespołu Klubu Gaja, który wytrwale promuje polskie drzewa i miłośników, którzy za nimi stoją. Drzewa to nasze skarby. Warto je chronić i ocalić dla naszej wspólnej przyszłości”. – dodaje Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Finaliści konkursu Drzewo Roku 2024:

1. Serce Wzgórz Dalkowskich (Dalków, gm. Gaworzyce woj. dolnośląskie) – 300-letni buk purpurowy rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu i jest centrum życia mikroregionu. Odbywają się pod nim różnorodne wydarzenia, a także cykliczne warsztaty z hortiterapii i sylwoterapii.

2. Bursztynowa Dama w Sosnowcu (woj. śląskie) – sosna rumelijska, będąca endemitem flory bałkańskiej rośnie w Parku Dietla w Sosnowcu i jest uznawana za jedno z najpiękniejszych drzew w mieście. Od sosny wywodzi się także nazwa przemysłowego miasta Sosnowca.

3. Dąb Franio w Krośnie (woj. podkarpackie) – jest jedynym pomnikiem przyrody w dzielnicy Krosna-Krościenku Niżnym i strażnikiem historii człowieka, który dał mu życie. Franciszek Moskal, ponad 100 lat temu posadził to drzewo przy swoim rodzinnym domu. W roku 1920, mając zaledwie 17 lat, jako żołnierz poległ w wojnie polsko–rosyjskiej.

4. Kasztanowiec w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) – ponad 200-letnie drzewo jest najbardziej znanym i lubianym wśród mieszkańców Bydgoszczy, a przy okazji największym i najstarszym kasztanowcem w Grodzie nad Brdą. Niezwykłość kasztanowca została opisana w grze miejskiej “W poszukiwaniu skarbu. Bydgoska opowieść wędrowca”.

5. Dąb Henryk w Wesółce (gm. Twardogóra, woj. dolnośląskie) – to majestatyczne, 350-letnie drzewo od najmłodszych lat towarzyszy Jakubowi, który zgłosił je do konkursu. Jest jego Drzewem Roku. Każdego roku.

6. Dąb Robert w Warszawie (woj. mazowieckie) – jest ponad 350 letnim seniorem, jedynym pomnikiem przyrody we wschodniej Białołęce i świeżo upieczonym zdobywcą tytułu “Warszawskiego Drzewa Roku 2023”. Dla okolicznych mieszkańców stał się drzewem symbolem – to właśnie wokół Roberta chcieliby, by w przyszłości powstał park, po którym mogliby spacerować z całymi rodzinami.

7. Dąb Dworski w Skrzyszowie (gm. Ostrów, woj. podkarpackie) – 390-letni okaz majestatycznie króluje nad XVI wiecznym dworem obronnym i otaczającym go ogrodem. W czasie grabieży w 1917 roku dwór mieszkalny został zburzony, a otaczający go park wycięty. Oszczędzony został tylko dąb ze względu na poskręcane konary, które nie nadawały się do przeróbki.

8. Grusza w Laskach (gm. Siemkowice, woj. łódzkie) – ponad 80-letnia grusza została posadzone przez prapradziadka Jakuba, zaraz po wybudowaniu domu. Miała dawać szczęście, okazywać cień i ochronę budynku przed wiatrami. Dawała również pyszne owoce. Takiej odmiany gruszy w czasach dzisiejszych już nigdzie nie ma. Do dziś przetrwała rodzinna tradycja robienia gruszek w syropie i suszonych.

9. Dąb Pokoju w Baniach (gm. Banie, woj. zachodniopomorskie) – ponad 150-letni dąb szypułkowy ulokowany jest w “sercu” Bań i cieszy się wyjątkowym szacunkiem mieszkańców. Dookoła otoczony jest ławeczkami, skąd można poobserwować centrum miejscowości.

10. Dąb Napoleona w Żylinach (gm. Suwałki, woj. podlaskie) – “murowany” dąb szypułkowy (prawdopodobnie najstarsze drzewo na Suwalszczyźnie), lata temu ledwo przeżył pożar, który wypalił wnękę w jego pniu. Okoliczni mieszkańcy wspólnymi siłami zamurowali wnękę, używając do tego wg przekazów 250 cegieł, 4 wozów żwiru i 2 wozów kamieni. I choć korona nieuszkodzonego płomieniami dębu byłaby zapewne dzisiaj okazalsza, to wysiłek bohaterów przyniósł zamierzony skutek – drzewo żyje.

11. Dąb Janusz w Łasku (gm. Łask woj. łódzkie) – to wyjątkowo piękne drzewo rosnące od 100 lat na Placu Gwieździstym w malowniczej miejscowości Kolumna, otoczonej sosnowymi lasami nad rzekami Grabią i Pałusznicą. Nazwane na cześć założyciela miasta ogrodu Kolumna, Janusza Szweycera.

12. Dąb Kubica w Grodzisku Wielkopolskim (woj. wielkopolskie) – to okazałe drzewo rośnie zaledwie 5,5 m od toru kolejowego. To właśnie z tego powodu dąb został przeznaczony do wycinki prze PKP, co spotkało się z negatywnym odbiorem mieszkańców, którzy podjęli walkę o uratowanie drzewa. Dzięki determinacji grodziszczan i kroków podjętych przez włodarzy miasta, dąb uzyskał status pomnika przyrody.

13. Jesion Bolko w Dusznikach Zdrój (woj. dolnośląskie) – jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK “Pod Muflonem”, gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne. Należy do tzw. zapomnianych pomników przyrody, które w przeszłości były objęte ochroną, ale wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list.

14. Dąb Centawiański (Centawa, gm. Jemielnica, woj. opolskie) – 350-letni okaz rośnie w centrum wsi, w otoczeniu kościoła, przedszkola, świetlicy wiejskiej i placu zabaw. Miejsce to zyskało nazwę Skweru Dębowego, stając się wizytówką miejscowości. Mieszańcy chętnie tu przychodzą. Latem dąb ocienia swymi konarami przebywające tu osoby.

15. Buk Victoria w Rybniku (woj. śląskie) – rośnie w parku Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku. Wyróżnia się dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą.

16. Platan Miłości w Targoszynie (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie) – według legendy został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę drzewa zamiast pierścionka zaręczynowego. Jest ozdobą tutejszego zespołu pałacowo-parkowego, który jest miejscem spacerów, zabaw a także ośrodkiem integracji. Furtka do niego jest zawsze otwarta.

Głosowanie na Drzewo Roku 2024: tutaj.

Celem konkursu Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy zachować dla przyszłych pokoleń.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024