Ładowanie Wydarzenia

« Powrót do Kalendarium

  • To event minęło.

SPRAWDŹ

Dlaczego warto wziąć udział?

Kilka słów od Dyrektora Rady Programowej:

Serdecznie zachęcam Państwa do udziału w Konferencji „Odpady Ulegające Biodegradacji – Energia i Recykling”. Głównym tematem Konferencji będzie zagospodarowanie różnorodnych odpadów ulegających biodegradacji w ramach procesów recyklingu i odzysku. Wśród sposobów zagospodarowania substratów, takich jak m.in. bioodpady, odpady z przemysłu rolno-spożywczego czy osady ściekowe, przedstawione zostaną zagadnienia obejmujące fermentację metanową, kompostowanie, produkcje nawozów oraz środków poprawiających właściwości gleby, a także odzysk odpadów w ramach procesu R10.

Tematy dotyczące zagospodarowania odpadów przybierają na znaczeniu z każdym rokiem. Poza aspektami środowiskowymi coraz częściej zauważalne są również aspekty ekonomiczne i społeczne. Jednym z rozwiązań pozwalających przedsiębiorstwom związanym z gospodarką odpadami ograniczyć koszty, jest wytworzenie i zagospodarowanie na potrzeby własne energii elektrycznej i ciepła z biogazu. Racjonalne zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji w procesach ich biologicznego przetwarzania pozwoli również na wytwarzanie wartościowych produktów polepszających właściwości glebowe, tj. jak kompost czy poferment. W konsekwencji przemyślane i prawidłowo prowadzone działania mogą w dużym stopniu przybliżyć przedsiębiorstwa komunalne do samowystarczalności energetycznej i działań zgodnych z gospodarką obiegu zamkniętego, co będzie miało pozytywny wpływ na życie mieszkańców.

Miniony rok 2023 nie był łatwy dla branży odpadowej. Jedną z najważniejszych przyczyn z pewnością był wzrost kosztów gospodarki odpadami i bezpośrednio z nim związane podwyżki opłat za zagospodarowanie odpadów. Według danych przedstawionych przez GUS („Ochrona Środowiska 2023”) wynika, że ilość odebranych lub zebranych selektywnie odpadów w Polsce w roku 2022 wyniosła 142 kg na mieszkańca, a w tym, aż 51 kg stanowiły odpady biodegradowalne. Mając na uwadze pozytywne wnioski, czyli systematyczny wzrost ilości zebranych bioodpadów, należy podjąć racjonalne działania zmierzające nie tylko do ich zgodnego z prawem zagospodarowania, ale również te, które pozwolą uzyskać korzyści zarówno dla środowiska, jak i również społeczeństwa oraz samych przedsiębiorstw.

Do zobaczenia!
Dyrektor Rady Programowej
Prof. dr hab. inż. Wojciech Czekała

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na stronie wydarzenia 

Szczegóły

Kategoria
ENERGIA
Start:
27 lutego 2024 , 10:00
Koniec:
29 lutego 2024 , 16:30
Strona internetowa:
https://bioodpady.abrys.pl/

Miejsce

Gdynia i online

Organizator

Abrys
Telefon:
616558100
Email:
biuro@abrys.pl

Partnerzy wydarzenia

Przeglad Komunalny
Portal Komunalny
Energia i Recykling