Szkolenie Dyrektywa MCP – nowe normy emisji dla średnich obiektów spalania, nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska
- To event minęło.
Wydarzenie Nawigacja
W nawiązaniu do wrześniowej nowelizacji ustawy Prawo Ochrony Środowiska implementującej do polskiego prawa zapisy zawarte w tzw. Dyrektywie MCP zespół powermeetings.eu razem z kancelarią CMS mają przyjemność zaprosić Państwa na specjalistyczne szkolenie:
Dyrektywa MCP – nowe normy emisji dla średnich obiektów spalania, nowelizacja Prawa Ochrony Środowiska, które odbędzie się 8 marca 2018 w Warszawie
W trakcie szkolenia szczegółowo omówione zostaną wszelkie zagadnienia problemowe oraz procedury i wymagania w zakresie dostosowania instalacji do nowych restrykcyjnych norm emisji zanieczyszczeń dla tzw. średnich obiektów spalania (MCP), czyli źródeł energetycznego spalania o mocy między 1 MW a 50 MW.
Dyrektywa MCP określa normy emisji trzech rodzajów zanieczyszczeń powietrza: dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych (pyłów) dla obiektów MCP. Dopuszczalne wielkości emisji wprowadzane Dyrektywą MCP są zasadniczo ostrzejsze niż standardy obowiązujące w Polsce. Przykładowo standard emisyjny dwutlenku siarki ze spalania węgla kamiennego dla źródeł istniejących o mocy poniżej 50 MW jest obecnie ustalony na poziomie 1500 mg/Nm3, a Dyrektywa MCP wyznacza poziom 1100 mg/Nm3 dla źródeł do 20 MW i 400 mg/Nm3 dla źródeł powyżej 20 MW. Nowe MCP będą musiały przestrzegać nowych standardów emisji już od 20 grudnia 2018 roku, podczas gdy istniejące instalacje o mocy większej niż 5 MW mają na dostosowanie do nowych standardów emisyjnych czas do 1 stycznia 2025 roku, a istniejące o mocy do 5 MW wręcz do 1 stycznia 2030 roku.
Oznacza to, że MCP będą musiały w większości przypadków podjąć kosztowne działania modernizacyjne w celu dostosowania się do nowych wymogów. Istnieje obawa, że wiele instalacji nie będzie w stanie ponieść tak wysokich kosztów dostosowawczych i będzie musiało zakończyć działalność. Dostrzegając trudną sytuację istniejących instalacji, ustawodawca europejski przewidział dla nich wyższe (łagodniejsze) dopuszczalne wartości emisji niż dla nowych obiektów. Dodatkowo MCP będą mogły też skorzystać z różnego rodzaju derogacji.
Nasze spotkanie jako pierwsze na rynku pozwoli Państwu kompleksowo zapoznać się z wszelkimi praktycznymi aspektami zmian zawartymi w zapisach Dyrektywy MCP – rozpoczynając od strony prawnej, praktycznej i technicznej, a zakończywszy na możliwościach finansowania na odpowiednie dostosowanie instalacji.
Szkolenie poprowadzą znakomici Eksperci zajmujący się zagadnieniami objętymi tematyką szkolenia w codziennej praktyce zawodowej a wśród nich:
- Anna Rybak, Ekspert z Zakresu Ochrony Powietrza
- Agnieszka Skorupińska, Counsel, Lider Praktyki Prawa Ochrony Środowiska w Departamencie Energetyki i Projektów w CMS
Zapraszamy do udziału, z pewnością warto!