Wykorzystanie odpadów w systemach ciepłowniczych
Zmiana klimatu i rosnąca degradacja środowiska niosą za sobą zagrożenia i wyzwania. Aby im sprostać, Unia Europejska stworzyła nową strategię – plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, tzw. Europejski Zielony Ład.
Głównym celem Unii jest przejście do nowoczesnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Skąd te normy?
Żeby osiągnąć stawiane wyżej cele, należy zniwelować emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Stanowi to szansę na przejście na gospodarkę niskoemisyjną i tym samym odejście od gospodarki, która pochłania nieodnawialne zasoby naturalne. Jednym z sektorów gospodarki objętych powyższą strategią Unii Europejskiej jest sektor energetyczny, który obejmuje dostarczanie energii w postaci energii elektrycznej oraz energii cieplnej.
Stojąc w obliczu niespotykanych dotąd wyzwań, wynikających z rosnącego uzależnienia od importu energii i ograniczonych zasobów energetycznych, a także konieczności ograniczenia zmiany klimatu i przezwyciężenia kryzysu gospodarczego, Unia Europejska w dyrektywie nr 2012/27/UE wprowadziła definicje m.in. efektywności energetycznej oraz efektywnego systemu ciepłowniczego.
Efektywność energetyczna oznacza stosunek uzyskanych wyników...