Wyzwania transformacji energetycznej – II dzień konferencji „Paliwa z odpadów”

Wyzwania transformacji energetycznej – II dzień konferencji „Paliwa z odpadów”
14.06.2023, o godz. 13:18
czas czytania: około 3 minut
0

Nasz samolot pod nazwą „Paliwa z odpadów” znów w powietrzu. Nie trzeba jednak spoglądać wysoko, by szukać ciekawych informacji związanych z RDF-em, transformacją energetyczną, paliwami alternatywnymi. Wystarczyło wcześniej zarejestrować się na konferencję odbywającą się w Olsztynie. Istnieje szansa na uzyskanie nagrania dwudniowego spotkania, a tymczasem prezentujemy skrót informacji z 2 dnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Drugi dzień rozpoczęła prezentacja Marka Mrówczyńskiego, prezesa firmy Instalmedia. Opowiadał on o korzyściach oraz zagrożeniach związanych z budową Zakładu Odzysku Energii na paliwa alternatywne na terenie dzielnicy Wikowyje w miejscu byłej ciepłowni węglowej należącej do PEC Tychy. Celem jest m.in. obniżenie cen ciepła produkowanego w ZOE o 5 proc. względem ciepła produkowanego w EC Tychy. Do tego mieszkańcy domów położonych najbliżej inwestycji i planowanej magistrali ciepłowniczej Tychy-Mikołów, którzy przyłączą się do tej sieci, zapłacą dystrybucję o 20 proc. mniej niż z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Szansa dla każdego mieszkańca

Każdy mieszkaniec Wilkowyj uzyska możliwość przyłączenia się do sieci. Obecnie domy jednorodzinne i zakłady ogrzewane są węglem i gazem. Instalacje nie posiadają żadnych urządzeń oczyszczania powietrza. Jak powszechnie wiadomo, emisja CO₂ z RDF jest o wiele niższa niż z węgla. Emisja z 1 tony węgla > 2 tony CO₂, emisja z 1 tony RDF ≤ 1 tona CO₂. Jeśli chodzi o emisję CO₂ na GJ energii dla węgla wynosi 104 kgCO₂/GJ, a dla RDF 95 kgCO₂/GJ.

Transport do ZOE stanowi 0,0775  proc. obecnego ruchu na drodze krajowej nr 44, a zatem mieści się w wielkości błędu statystycznego i nie ma żadnego wpływu na ruch w stanie istniejącym. Trasa będzie podobna jak obecnie, wyłącznie w dni powszednie w g. 8-16, 6-9 transportów dziennie.

Dekarbonizacja lokalnych systemów ciepłowniczych

Przedstawiciele Instytutu Technologii Paliw i Energii przygotowali prezentację pod hasłem „Spalanie odpadów jako element dekarbonizacji lokalnych systemów ciepłowniczych”. Celem poprawa jakości powietrza, w szczególności poprzez ograniczenie niskiej emisji, która jest głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza. Do tego ograniczenie zużycia paliw kopalnych w sektorze ciepłowniczym, umożliwiające ograniczenie emisji CO2, co wpisuje się w ramy polityki klimatycznej Polski i UE. Należy także wprowadzić nowoczesny system postępowania z odpadami komunalnymi tzw. gospodarki cyrkularnej oraz wypracować kompleksowe rozwiązania dla skutecznej poprawy jakości powietrza, charakteryzujących się dużą akceptacją społeczną.

Realizacja koncepcji pozwoli na:

  • zmniejszenie zużycia paliw kopalnych o 88 proc., w tym węgla o 93 proc. i gazu ziemnego o 79 proc.,
  • zwiększenie udziału wykorzystania biomasy w produkcji ciepła o 130 proc.,
  • ograniczenie emisji CO2 ze spalania paliw kopalnych o ponad 50 proc.,
  • zmniejszenie emisji pyłu o 76,5 proc., dwutlenku siarki o 80,7 proc., tlenku węgla o 76,6 proc., a tlenków azotu o 28,3 proc.,
  • wzrost uciepłownienia miasta z poziomu 30 proc. do poziomu 70 proc.

RDF a wyzwania producentów

Bartosz Lewandowski, dyrektor ds. operacyjnych, członek zarządu Novago mówił o RDF-ie w aspekcie wyzwań producentów. Do największych należą m.in. koszty przetwarzania, czyli wysokie koszty energii, ceny paliw, inflacja, koszty utrzymania instalacji. Ceny odpadów od kilku lat nie rosną i nie są adekwatne do ponoszonych nakładów finansowych. Szwankuje legislacja, czyli rygorystyczne wymagania prawne, długi czas procedowania i duża liczba postępowań administracyjnych. Branża odpadowa jest uzależniona od rynku cementowego. Do tego dochodzą wysokie wymagania co do jakości paliwa RDF i konieczność jego bieżącego monitoringu.

Konferencyjne zwiedzanie

Trzeci dzień upłynie na zwiedzaniu. Goście konferencji nie będą jednak odwiedzać skarbów turystycznych Warmii, tylko Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie. Będą mogli tam obejrzeć funkcjonującą instalację przetwarzania odpadów poznając od podszewki sposób jej funkcjonowania. Oprócz tego zawitają do powstającej w Olsztynie instalację termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Będzie ona przetwarzać około 100 tys. ton odpadów rocznie.

Nagranie konferencji

Na początku napisaliśmy, że nawet osoby nieobecne mają jeszcze szansę posłuchania i obejrzenia konferencji. Zapraszamy do kontaktu z Dawidem Wyszyńskim [email protected] – nagrania będą dostępne za niewielką opłatą już w przyszłym tygodniu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024