Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Wzrost ilości komarów we Wrocławiu to efekt intensywnych deszczy

Wzrost ilości komarów we Wrocławiu to efekt intensywnych deszczy
jw
26.08.2024, o godz. 10:19
czas czytania: około 4 minut
0

Wrocławski sezon na odkomarzanie, jak co roku rozpoczął się 1 marca i potrwa do 31 października. Jak zawsze podstawą sprawnie działającego programu jest systematyczne monitorowanie miejsc wylęgu ewentualnych kolejnych populacji komarów, aby w odpowiednim czasie zastosować preparat ograniczający rozwój larw. Dlaczego więc teraz w mieście występuje ich tak wiele?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sytuacja związana ze wzrostem ilości komarów jest związana z wystąpieniem dość intensywnych opadów deszczy w regionie w ostatnich trzech tygodniach. Na terenie miasta pojawiły się nieliczne rozlewiska, które zostały skutecznie w odpowiednim czasie opryskane preparatem mikrobiologicznym i dość szybko woda w nich wysycha, nie pozwalając na rozwój kolejnych pokoleń. Miejsca te są systematycznie monitorowane zgodnie z cyklem rozwojowym komarów. Niestety po przeprowadzeniu odłowu dorosłych osobników komarów, skład gatunkowy wskazuje, że obecnie dokuczają komary gatunków popowodziowych, które dzięki zdolnościom migracyjnym do 24 km, naleciały do miasta z terenów poza granicami Wrocławia.

Wzrost uciążliwości

Na terenie miasta nie ma odpowiednich miejsc dla rozwoju tych gatunków. Obfite deszcze w regionie przyczyniły się do wystąpienia w ostatnim czasie zwyżki na niektórych rzekach, powodując powstawanie rozlewisk na ich terenach zalewowych. Brak działań w zakresie ograniczania populacji komarów na tych terenach, rzutuje tym samym na zwiększenie uciążliwości w mieście, co obserwuje się od kilku lat w takich sytuacjach.

Gromadzenie wody, w niezabezpieczonych przed dostępem do lustra wody dla samic komarów zbiornikach, powoduje, że wzrost uciążliwości obserwuje się w obrębie Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz osiedli domków jednorodzinnych. Na szczęście gatunki, które rozwijają się w takich sztucznych zbiornikach mają znacznie mniejsze zdolności do migracji w poszukiwaniu żywiciela.

– Larwy komarów rozwijają się w każdym miejscu występowania wody stojącej. To głównie rowy, cieki wodne stagnujące, stawy bez ryb, sztuczne pojemniki gromadzące wodę czy też rozlewiska, jakie powstają po ulewnych deszczach, takich z jakimi mieliśmy ostatnio do czynienia w naszym regionie. Jak zawsze w takich sytuacjach problem komarów znacznie bardziej dokucza mieszkańcom. Dzięki systematycznemu monitorowaniu obszaru miasta prowadzimy działania na bieżąco w zależności od potrzeby. Zostały już przeprowadzone niezbędne aplikacje preparatu mikrobiologicznego w miejscach, gdzie rozwijały się larwy komarów, a teraz będziemy starali się ograniczyć osobniki dorosłe, które w znacznej większości naleciały do nas z poza granic naszego miasta – mówi dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia Małgorzata Demianowicz.

Na chwilę obecną zwiększoną uciążliwość obserwuje się w zachodnio-północnej części Wrocławia. Mowa m.in. o Złotnikach, Leśnicy, Stabłowicach, Swojczycach, Praczach Odrzańskich czy Maślicach. To właśnie w tych miejscach wrocławski magistrat przeprowadza i będzie przeprowadzał wzmożone działania. 

Podjęte działania

– W całym Wrocławiu mamy zmapowanych jednak ok. 90-150 potencjalnych punktów rozwoju komarów, w zależności od występujących warunków hydrologicznych w danym sezonie. Dzięki temu na bieżąco możemy badać ich liczebność i podejmować decyzję o przeprowadzeniu zabiegów, wyborze metod i dawkowania preparatów. Dodatkowo w ramach wieloletniej współpracy, pracownicy Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Akaroentomologii w sezonie przeprowadzają odłowy dorosłych osobników komarów, co również pokazuje jaka jest w danych czasie uciążliwość oraz z jakimi gatunkami mamy doczynienia – dodaje Monika Kaliwoda z Wydziału Środowiska.

Od początku sezonu do chwili obecnej wykonano:

  • preparatem biologicznym zabiegi na powierzchni łącznie – 30 ha
  • preparatem chemicznym  zabiegi na powierzchni łącznie – 53 ha

Od czerwca systematycznie co  tydzień powadzona jest aplikacja preparatu mikrobiologicznego do kręgów przy puntach poboru wody na terenie cmentarza grabiszyńskiego (80 szt. kręgów) i cmentarza osobowickiego (100 szt. kręgów).

Jakie są różnice pomiędzy preparatem biologicznym a chemicznym? Preparat biologiczny, działa wybiórczo na larwy komarów rozwijające się w wodzie – zabiegi mogą być prowadzone w każdych warunkach atmosferycznych, są bezpieczne dla życia ludzi i przyjazne środowisku. Preparat chemiczny działa natomiast na osobniki dorosłe. To właśnie on jest bezpośrednio porcjowany w miejscach, gdzie chmary komarów są sporym kłopotem. Ważne jest to, że jego skład pozwala na zachowanie jak największej ilości pozostałych owadów, w szczególności pszczół.

Dla zachowania jak największego bezpieczeństwa działania z użyciem preparatu chemicznego  mogą być prowadzone jedynie w określonych warunkach czyli wczesnym ranem lub późnym wieczorem, kiedy występuje największa aktywność komarów, wiatr poniżej 4m/s, brak opadów minimum 24 godziny, a temperatura powietrza wynosi do 24 stopni Celsjusza.

Sprzymierzeńcy w walce z komarami

W walce z komarami mamy swoich sprzymierzeńców. Są nimi ryby, które cały czas oczyszczają wody z ich larw. Właśnie dlatego kolejnym bardzo ważnym elementem programu odkomarzania jest cykliczne zarybianie okolicznych zbiorników.

– W tym roku nowy narybek pojawił się już w kilku miejscach Fosy Miejskiej, w Parku Tołpy oraz Parku Południowym. Aby jednak zachować prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu Zarybianie jest prowadzone wyłącznie w miejscach wolnych od bytowania płazów, które zostały wskazane przez organizację Natrix – dodaje Monika Kaliwoda.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024