Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

XXIV Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH

XXIV Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH
E. M.
12.04.2024, o godz. 15:40
czas czytania: około 6 minut
0

W dniach 10-11 kwietnia 2024 r. odbyły się w Targach Kielce XXIV Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech, które stanowiły platformę do prezentacji najnowszych rozwiązań w sektorze ekologii i gospodarki odpadami. To wydarzenie nie tylko zgromadziło przedstawicieli branży komunalnej, ale również przyciągnęło uwagę miłośników innowacji oraz ekologii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Pierwszego dnia targów EKOTECH miało miejsce X Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami, które skupiło uwagę na efektywności systemu gospodarowania odpadami, porównując polskie rozwiązania z praktykami innych krajów europejskich. Prelegenci z Polski, Słowacji, Portugalii i Austrii dzielili się swoimi doświadczeniami oraz omawiali wyzwania stojące przed sektorem gospodarki odpadami.

Tematyka poruszana na MIFOD:

1. Efektywność systemu gospodarowania odpadami: Jednym z głównych tematów poruszanych na Forum było zbadanie efektywności obecnych systemów gospodarki odpadami, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Dyskutowano na temat różnic w podejściu do segregacji i odzysku odpadów oraz identyfikowano obszary, które wymagają poprawy.
2. Porównanie praktyk międzynarodowych: Przedstawiciele różnych krajów mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami i praktykami w zakresie gospodarki odpadami. To pozwoliło na zrozumienie różnic kulturowych, legislacyjnych oraz technologicznych między poszczególnymi regionami oraz na wyciągnięcie wniosków dotyczących najlepszych rozwiązań.
3. Wyzwania i perspektywy rozwoju: Forum skupiło się także na identyfikacji głównych wyzwań, przed którymi stoi branża gospodarki odpadami. Omawiano kwestie związane z ograniczaniem ilości odpadów, promocją recyklingu oraz efektywnym wykorzystaniem surowców wtórnych. Ponadto, eksperci zaprezentowali perspektywy rozwoju branży w kontekście zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Wzrost znaczenia recyklingu pojazdów

Wzrost znaczenia recyklingu pojazdów to temat poruszany podczas Targów Ekotech w Kielcach. Na spotkaniu omawiano kluczowe wyzwania oraz trendy związane z recyklingiem pojazdów, w tym nowe przepisy, rozwój technologii oraz perspektywy rozwoju branży. Coraz większe znaczenie recyklingu pojazdów wynikało z kilku czynników. Po pierwsze, wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa prowadził do większej presji na wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących recyklingu i odzyskiwania materiałów z pojazdów po ich wycofaniu z użytku. Wielu krajów wprowadzało nowe regulacje w tym zakresie, co miało istotny wpływ na rozwój branży recyklingowej.

Ponadto, rozwój technologii recyklingu pozwalał na odzyskiwanie większej ilości wartościowych surowców z pojazdów kończących swój cykl życia. Zaawansowane metody przetwarzania odpadów pozwalały na efektywne wykorzystanie zasobów oraz minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jednakże wraz z wzrostem znaczenia recyklingu pojazdów pojawiały się także nowe wyzwania. Należały do nich m.in. wzrost ilości demontażu pojazdów w szarej strefie, co stanowiło istotny problem dla legalnie działających firm zajmujących się recyklingiem. Ponadto, prognozowano wzrost kosztów demontażu związany m.in. z rosnącymi stawkami wynagrodzeń, opłatami za energię czy biurokracją.

– Niepokój budzi wzrost ilości demontażu pojazdów w szarej strefie, co dla nas, działających legalnie, jest znaczącym problemem. Prognozujemy też zmniejszenie liczby legalnie działających stacji ze względu na czynniki ekonomiczne, wygaśnięcie decyzji bądź brak sukcesora – tłumaczył Adam Małyszko.

System kaucyjny – nowe rozwiązanie dla Polski

Kolejnym istotnym punktem programu była debata na temat wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce, organizowana przez spółkę PolKa-Polska Kaucja, która odbyła się 11 kwietnia 2024 r. Prowadzącym spotkanie był Krzysztof Kieszkowski, Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko i Przewodniczący Rady Nadzorczej PolKa, który poprowadził dyskusję w sposób prowokujący do myślenia i aktywnego uczestnictwa.

Wśród prelegentów znajdowali się doświadczeni eksperci z różnych dziedzin, m.in. Sebastian Anioł z firmy InPost, Filip Piotrowski, specjalista ds. Gospodarki Odpadami w UNEP/GRID, Marek Mateja, koordynator wdrażania Dyrektywy dotyczącej Ograniczenia Użycia Plastiku, Marcel Rakowski z PolKa – Polskiej Kaucji oraz Ewa Badowska-Domagała, radca prawny.

Wszyscy prelegenci zgodnie podkreślili, że wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce stanowi kluczowy krok w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. System ten ma potencjał wpłynąć pozytywnie na efektywność segregacji odpadów oraz odzysku opakowań, co jest niezbędne dla realizacji celów ekologicznych. Jednakże, zgodnie z opiniami ekspertów, jego wprowadzenie będzie wymagało zaangażowania zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów, którzy będą musieli zmienić swoje nawyki i przyzwyczajenia.

Celem systemu kaucyjnego na rok 2025 jest uzyskanie 77% wskaźnika zbierania wprowadzonych opakowań, co jest ambitnym, ale możliwym do osiągnięcia celem. Badania wykazują, że obecnie niemal 90% Polaków popiera pomysł wprowadzenia takiego systemu, co świadczy o rosnącej świadomości społecznej na temat konieczności dbałości o środowisko naturalne.

Podczas dyskusji eksperci podkreślili również edukacyjny wymiar systemu kaucyjnego dla konsumentów. Pokazuje on społeczeństwu, że odpady mają wartość i mogą być ponownie wykorzystane, co przyczynia się do zmiany percepcji w kwestii gospodarki odpadami.

Recykling paneli fotowoltaicznych i baterii elektrycznych

Na zakończenie targów, podczas konferencji zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu, poruszono kwestię recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych. W wyniku dyskusji prowadzonej przez ekspertów z branży, podkreślono rosnące zapotrzebowanie na takie wsparcie, aby wspomóc rozwój sektora odnawialnych źródeł energii oraz efektywnie zarządzać odpadami pochodzącymi z tych technologii.

Daniel Dziedzic, wiceprezes EkoEnergia Polska, podczas konferencji zauważył znaczący wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce, co przekłada się na rosnącą ilość wycofywanych paneli fotowoltaicznych. W związku z tym, Dr Maciej Tora, prezes firmy 2loopTech, przedstawił plan otwarcia zakładu recyklingu w Łodzi, który będzie pierwszym w kraju zakładem przetwarzającym panele fotowoltaiczne w 100%. Nowa technologia opracowana przez firmę umożliwia kompleksowe odzyskiwanie poszczególnych elementów z paneli, co nie tylko ma przyczynić się do poprawy efektywności recyklingu, ale także minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

– Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło wykorzystując energię – podkreślał dr Maciej Tora. Kiedy zakład rozpocznie działalność, będzie przetwarzał 40 ton paneli fotowoltaicznych miesięcznie. Te tony już czekają. Są to panele nie nadające się do użytkowania, np. uszkodzone.

W kontekście recyklingu baterii litowo-jonowych z samochodów elektrycznych, prezes Robert Makiela z firmy Wastes Service Group podkreślił istotność odzyskiwania podstawowych surowców, takich jak czarna masa, aluminium i miedź. Jednakże, wyzwanie pojawia się w przypadku bardziej złożonych baterii, np. LFP, których recykling może być nieopłacalny z powodu braku rentowności w odzyskiwaniu surowców.

Apel do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o dopłaty do recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych

W związku z powyższym, prelegenci jednogłośnie zaapelowali do Ministerstwa Środowiska i Klimatu o stworzenie funduszu wsparcia dla recyklingu paneli fotowoltaicznych i baterii z samochodów elektrycznych. Uznano, że dopłaty mogą być kluczowym narzędziem motywującym do odpowiedzialnego zarządzania odpadami i promowania zrównoważonej gospodarki. Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku, podkreślił, że legislacja i dopłaty stanowią skuteczny sposób zapobiegania nielegalnemu składowaniu lub wyrzucaniu baterii, co może prowadzić do poważnych zagrożeń dla środowiska.

Ostatecznie, ustalono, że koszty recyklingu nie powinny być przerzucane na użytkowników paneli fotowoltaicznych czy właścicieli samochodów elektrycznych. Zgodnie z ustaleniami konferencji, producenci tych urządzeń powinni ponosić odpowiedzialność za recykling zużytych paneli i baterii, co może wymagać wprowadzenia nowych regulacji dotyczących gospodarki odpadami w Polsce.

Nagrody i wyróżnienia targów Ekotech przyznane!

Podczas tegorocznej gali Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech doceniono innowacyjne rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki odpadami, a także firmy wyróżniające się atrakcyjnym i nowoczesnym stylem wystąpienia targowego. Na zakończenie uroczystej gali doceniono również Wystawców, którzy świętują jubileusze. Wśród nich znalazła się również nasza firma, Abrys, która obchodzi 35 lat istnienia na rynku.

Targi Ekotech 2024 nie tylko zaoferowały możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami branży ekologicznej, ale również stanowiły platformę do dyskusji i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów gospodarki. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak system kaucyjny czy zaawansowane technologie recyklingu, stanowi krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024