Otwarcie zmodernizowanego obiektu odbyło się 18 listopada 2024 roku. Łączna powierzchnia hal wynosi ponad 12 tys. m2. To w nich zagospodarowywane będą m.in. odpady zielone wytwarzane przez mieszkańców Bydgoszczy i regionu.
Od zielonego odpadu po środek poprawiający jakość gleby
Cały proces przebiegać będzie w pełni hermetycznych warunkach, począwszy od rozładunku odpadów, przygotowywania do kompostowania, przez rozdrabnianie, przetwarzanie i przesiewanie, aż do uzyskania finalnego produktu jakim jest środek poprawiający właściwości gleby.
– To jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w kraju. Jej najważniejszym elementem jest zaawansowany system oczyszczania powietrza w postaci 4-komorowego biofiltra biologicznego, systemu podciśnienia, systemu odpylania i wentylacji. Zastosowane rozwiązania zapobiegają wydostawaniu się zapachów na zewnątrz, co jest szczególnie istotne z perspektywy naszego otoczenia – mówi Marcin Dobiegała, Prezes Zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A. Nowoczesny obiekt powstał nie tylko z myślą o okolicznych mieszkańcach, ale także przy ich udziale. Przy spółce REMONDIS Bydgoszcz S.A. funkcjonuje bowiem rada społeczna pełniąca funkcję doradczą i monitorującą. W jej skład wchodzą przedstawiciele bydgoskiego osiedla Siernieczek.
Już 16 grudnia 2024 zapraszamy na seminarium online:
Instalacja zaakceptowana społecznie
– Na tę inwestycję należy spoglądać nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym czy technologicznym, ale także w wymiarze społecznym. Wybudowane hale, to efekt realnej partycypacji społecznej. Dziękujemy mieszkańcom za pracę w radzie społecznej, za krytykę, determinację, kredyt zaufania i cierpliwość – mówi Małgorzata Gotowska, Członek Zarządu REMONDIS Bydgoszcz S. A.
Bydgoska inwestycja jest jedną z największych w historii grupy REMONDIS w Polsce. Wartość projektu nie przekroczyła 50 mln złotych. Na jego realizację pozyskano środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)