Wadowicki magistrat po ponad dekadzie naprawił wodotrysk umieszczony w pomniku Jana Pawła II. Pielgrzymi obmywają się wodą wypływającą spod papieskiego pastorału, wierząc że stał się cud. Lokalni kupcy wyczuli interes i sprzedają wodę opatrzoną wizerunkiem papieża nawet za 50 zł za butelkę.

W Wadowicach od ponad 13 lat stoi pomnik Karola Wojtyły. Umiejscowiony jest na placu Jana Pawła II w niedalekiej odległości od bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny i Muzeum – Domu Rodzinnego Ojca Świętego, które rocznie odwiedza blisko trzysta tysięcy osób z całego świata.

W ubiegłym tygodniu, z okazji jubileuszu 41 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, z papieskiego pastorału zaczęła płynąć woda. Urząd miasta postanowił w ten sposób uatrakcyjnić postument.

Cudowna woda?

Jak donosi “Gazeta Krakowska”, pielgrzymi są zafrapowani nową wadowicką atrakcją. Napełniają butelki wodą płynącą z pastorału, zbierają ją z powierzchni pomnika i obmywają nią sobie ręce lub twarz.

– Polacy chyba lubią takie rzeczy. To i ja się dostosowuję do zwyczajów. Byliśmy dzień wcześniej niedaleko, w Licheniu, i tam też się zabiera wodę do domu, bo, jak mi powiedziano, podobno leczy z chorób. Może pomoże na mój reumatyzm – tłumaczy “Gazecie Krakowskiej” 65-letnia turystka z Sydney.

Złoty interes

Po dwóch dniach od uruchomienia wodotrysku w okolicznych sklepach pojawiły się nowe pamiątki – buteleczki z wizerunkiem Jana Pawła II i nalepką „woda papieska”. Wadowiccy sklepikarze wyczuli interes i sprzedają „cudowną wodę” za 10-50 zł za butelkę. Jak informują media widać, że wszystko od strony marketingu robione było „na szybko”, ale klientów i tak nie brakuje.

– Zobaczycie. To będzie nasz towar eksportowy, jak kiedyś kremówki. Nie oszukujemy, że ta woda ma właściwości lecznicze, to jest tylko taki suwenir z wyjątkowego miejsca – wyjaśniają “Gazecie Krakowskiej” sprzedawcy pamiątek z Wadowic.

Fontanna wróciła po 10 latach

Okazuje się, że woda wypływająca z papieskiego pastorału to nie cud, tylko efekt decyzji miejskich urzędników. Wodotrysk w pomniku Jana Pawła II został uruchomiony po ponad 10-letniej przerwie.

 

Z opowiadań mieszkańców Wadowic wynika, że pierwotnie woda do pomnika była doprowadzona rurami pod brukiem z pobliskiej, dosyć głębokiej studni. Jednak źródełko szybko wyschło prawdopodobnie za sprawą rewitalizacji rynku, którą przeprowadzono ponad dekadę temu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj