Z uszkodzonych reaktorów jądrowych Fukushimy wycieka radioaktywna woda

Z uszkodzonych reaktorów jądrowych Fukushimy wycieka radioaktywna woda
Gabriela Jelonek
06.10.2017, o godz. 10:20
czas czytania: około 1 minuty
0

Od kwietnia z elektrowni jądrowej Fukushima wycieka promieniotwórcza woda. Trwają badania, czy szkodliwa ciecz przedostała się do wód gruntowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Firma Tokyo Electric Power Company, odpowiedzialna m.in. za elektrownię jądrową Fukushima, poinformowała, że ustawienia mierników bezpieczeństwa wskazywały o 70 cm niższy poziom wód gruntowych, niż rzeczywisty. Może to oznaczać, że radioaktywna woda przedostała się do wód gruntowych.

Rzecznik TEPCO, Shinichi Nakakuki, powiedział, że ze wstępnych badań wynika, iż skażona woda nie przedostała się do wód podziemnych, skąd pobierana jest woda pitna dla okolicznych mieszkańców. Wciąż nie wiadomo jednak, czy i w jakim stopniu zanieczyszczone zostały wody gruntowe.

Sześć wycieków zostało odkrytych w ubiegłym tygodniu, podczas kontroli związanej z budową osiedla mieszkalnego w okolicy elektrowni. Skażona woda prawdopodobnie wyciekała z elektrowni Fukushima od kwietnia br. Nie jest to jednak odosobniony problem. W jednej z okolicznych studni już w maju wykryto skażenie promieniotwórczymi pierwiastkami. Zarządcy TEPCO twierdzą, że badają sprawę.

Elektrownia jądrowa Fukushima została uszkodzona przez trzy trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku. Wówczas doszło do wycieku radioaktywnej wody chłodzącej z uszkodzonych reaktorów i m.in. skażenia wód gruntowych.

Źródło: DailyMail

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024