Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie kaucji za opakowania z tworzyw sztucznych. To kolejny, po opłatach za foliówki, pomysł resortu na zmniejszenie ilości odpadów w obiegu – pisze “Rzeczpospolita”.

Ten wpis został zaktualizowany o nowe informacje. Więcej szczegółów znajduje się poniżej właściwej treści.


Wprowadzenie nowego systemu kaucji w sklepach już teraz budzi kontrowersje. Wszystko zależy do tego, kto miałby zapłacić za wdrożenie do sklepów takich opłat.

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu ocenił, że ma to swoje plusy i minusy. – Ocena zależy choćby od tego, kto ponosiłby koszty ustawiania automatów. Małe sklepy nie mają wolnej powierzchnią, jaka musiałaby zostać przeznaczona pod takie rozwiązania – powiedział Ptaszyński.

Sceptyczni są natomiast producenci napojów. – Nie wiadomo, jakie rodzaje opakowań byłyby nim objęte, kto pokrywałby koszty zbudowania tego systemu i ile w ostatecznym rozrachunku zapłaciłby za cały system polski konsument. Nie wiadomo też, czy polskiego konsumenta na taki system stać. Najpierw poznajmy odpowiedzi na te pytania, a potem rozważajmy, czy system depozytowy w Polsce jest potrzebny czy nie – powiedział Krzysztof Baczyński, kierownik ds. regulacji Coca-Cola HBC Polska.

Eksperci zgodnie oceniają, że wprowadzenie kaucji byłoby na pewno bardzo kosztowne. Wpłynęłoby to na koszty ponoszone przez producentów napojów i opakowań, wzrosłaby też cena wody czy np. soków. Nie wiadomo również jak dokładnie miałby wyglądać nowy system, szczególnie w mniejszych sklepach.

Kaucja m.in. za puszki i butelki obowiązuje od 2003 r. w Niemczech, gdzie jednorazowe opakowanie można zwrócić prawie w każdym sklepie. Opłata szklaną butelkę piwa wynosi 8 eurocentów, a za wodę mineralną – 15 eurocentów. Kaucji nie trzeba płacić w przypadku soków, mleka, czy mocnych alkoholi.

Niemieckie ministerstwo ochrony środowiska system kaucyjny ocenia pozytywnie. Najbardziej pomógł on w walce z zaśmiecaniem lasów, parków i innych miejsc publicznych. – System recyklingu działa “bez zarzutu” i pozwala wykorzystywać butelki znacznie lepiej niż wtedy, gdy wyrzucano je do koszy na śmieci – ocenia resort.

Kaucje w Niemczech nie ograniczyły sprzedaży napojów w plastikowych butelkach. Udało się jednak zmniejszyć ilość wyrzucanych puszek. Wysoki udział opakowań wielokrotnego użytku udało się utrzymać tylko w przypadku piwa – je Niemcy niezmiennie lubią pić w szklanych butelkach.


Aktualizacja (18.07.2017): Ministerstwo Środowiska wydało oficjalne oświadczenie w sprawie wprowadzenia ewentualnych kaucji za opakowania. Resort zaznacza, że nie są prowadzone żadne prace legislacyjne w tej kwestii.

Obecnie propozycja wprowadzenia kaucji na wybrane rodzaje opakowań jest w fazie analiz. Ministerstwo skupia się przede wszystkim na ocenie, czy w Polsce przyjęłyby się rozwiązania z innych krajów.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj