Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Zaangażowanie BGK w transformację energetyczną będzie rosło

Zaangażowanie BGK w transformację energetyczną będzie rosło
ZM/PAP
07.11.2024, o godz. 10:48
czas czytania: około 3 minut
0

Bank Gospodarstwa Krajowego rezerwuje duże kwoty na transformację energetyczną - informuje członek zarządu banku Mateusz Szczurek. - To zaangażowanie banku  "zielone" projekty będzie rosło - dodaje. Wyjaśnia też, że takie duże kwoty mogą być za wysokie dla wielu banków w Polsce z powodu przepisów o limitach koncentracji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Mateusz Szczurek zapowiedział, że BGK powinien pełnić rolę mobilizującą finansowanie transformacji energetycznej z polskiego sektora bankowego. – BGK dostarcza duże kwoty na projekty związane z transformacją energetyczną, które mogą być za wysokie dla wielu banków działających w Polsce, choćby z powodu regulacyjnych przepisów dotyczących limitów koncentracji” – zwrócił uwagę. Zaznaczył też, że w odniesieniu do BGK przepisy dotyczące limitów koncentracji w określonych aspektach są mniej rygorystyczne niż dla innych banków. “BGK ciągle jeszcze może tego finansowania dostarczać i będzie tego finansowania dostarczać” – zapewnił. Ustawa Prawo bankowe określa limity maksymalnego zaangażowania finansowego banku w określone projekty.

Niektóre podmioty z sektora energetycznego zbyt duże dla banków

Szczurek przypomniał, że BGK oferuje przedsiębiorstwom finasowanie z Krajowego Planu Odbudowy i z innych funduszy unijnych, łącząc je z finansowaniem komercyjnym i tym samym zwiększając możliwość finansowania transformacji energetycznej w Polsce. “Dotyczy to instrumentów na rzecz finasowania transformacji energetycznej, w tym budowy i modernizacji sieci energetycznych, rozbudowy OZE, w tym morskich farm wiatrowych, magazynów energii, projektów efektywności energetycznej, czy też gazów i paliw zdekarbonizowanych, czy zielonej transformacji miast” – wymienił.

Szczurek przyznał, że niektóre spółki z sektora energetycznego stają się zbyt duże dla polskiego sektora finansowego. “Ta +siła ognia+ banków staje się kluczowa dla finansowania projektów z tego sektora, jeżeli to finansowanie ma nie być całkowicie zależne od apetytów zagranicznych instytucji finansowych” – ocenił Szczurek, w odpowiedzi na pytanie czy banki powinny łączyć siły by móc zapewnić fundusze na transformację sektora energetycznego w Polsce.

Niezbędna mobilizacja kapitału

Wskazał, że potrzeby związane z finansowaniem transformacji energetycznej do 2040 r. “są naprawdę ogromne”. “Szacunki przekraczają nawet 1,5 bln zł. Z tego powodu niezbędna jest mobilizacja kapitału. BGK będzie aktywnie uczestniczyć w realizacji tego zadania zarówno dzięki działalności na ryzyku własnym, jak i z wykorzystaniem środków powierzonych. Z samego instrumentu KPO dotyczącego inwestycji w transformację energetyczną możemy sfinansować potrzeby sektora w kwocie około 90 mld zł” – przypomniał Szczurek. Ocenił, że także własne zaangażowanie BGK w finansowanie projektów dotyczących transformacji sektora energetycznego będzie rosło do “dosyć istotnych kwot”. “zapewne mieszczących się z przedziale 5-10 mld zł” – dodał. “Spółki energetyczne w portfelu BGK są bardzo ważną bazą klientów” – stwierdził Szczurek.

Zmiana tak, dyskwalifikacja nie

Pytany o finansowanie przez BGK inwestycji w transformację spółek z sektora energetycznego, które mają w swoim portfolio tzw. aktywa węglowe Szczurek odpowiedział: “naszym zadaniem jest wspieranie transformacji energetycznej, a to oznacza finansowanie zmiany, a niekoniecznie dyskwalifikowanie istniejącego stanu rzeczy, który wszyscy wiemy jaki jest”.

BGK należy do Skarbu Państwa. Wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju; inicjuje i rozwija współpracę między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom cykliczności gospodarki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024