Na dawnych terenach kopani Siarkopol w Rzędowie w gminie Tuczępy (woj. świętokrzyskie) już niedługo powstanie bioelektrownia, farma wiatrowa i farma solarna.

Pod inwestycję wycenianą na ponad 300 mln zł wygospodarowano obszar o powierzchni blisko 1000 hektarów wymagający rewitalizacji.

– Nawiązaliśmy współpracę z firmą EkoEnergia, poszukującą terenów dla inwestorów. Prowadziła ona konsultacje między świętokrzyskimi gminami a potencjalnymi przedsiębiorcami. Rzędów okazał się dla nich najbardziej atrakcyjny – opowiada Pacocha. Bioelektrownię za 165 mln zł wybudować ma firma Termo-Klima MK z Katowic, składającą się z sześciu wiatraków farmę wiatrową za nieco ponad 100 mln zł postawi wrocławski AS Energy, a farmę solarną Georyt Solar z Tarnowa. Uwagę zwracać będą z pewnością przede wszystkim 130-metrowe wiatraki, jedne z najwyższych w Polsce – mówi Andrzej Pacocha z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Wylicza on, że wytwarzana w Rzędowie energia – już po wybudowaniu trzech zapowiadanych projektów – powinna osiągnąć 31 MW. 

źródło: wyborcza.biz

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj