Kompostowanie osadów, to ostatnio temat bardzo popularny, jak wygląda doświadczenie EQUIPO w tym zakresie?
Maciej Ochman: Zasadniczo biologicznym przetwarzaniem zajmujemy się od prawie 15 lat. Co do zasady system jest identyczny do kompostowania, biosuszenia czy stabilizacji tlenowej. W Polsce posiadamy ponad 20 instalacji, w których to stosowany jest każdy z wymienionych procesów. Różnica to tylko ustawienia systemu sterowania i czas procesu. Jednak rzeczywiście aktualnie kompostowanie osadów jest wiodącym tematem co widoczne jest w ilości prowadzonych projektów i zrealizowanych. Aktualnie realizujemy projekty o wydajności ponad 430 000T/rok a jeżeli negocjowane umowy zostaną podpisane będziemy mówić już o ponad 750 000T mieszanki kompostowej na rok, co stanowi bardzo duży udział w realizowanych inwestycjach.
To rzeczywiście znaczące ilości, a co powoduje, tak duże zainteresowanie tą technologią?
Maciej Ochman: Po pierwsze technologia spełnia wszelkie wynikające z prawa wymagania, np. BAT37 w zakresie emisji niezorganizowanej, po drugie koszt przetworzenia i inwestycji jest najtańszy zaraz po robieniu nic, co stawia duże wyzwanie dla firm konkurencyjnych niepotrzebnie upierając się na zamknięte tunele żelbetowe, plus biofiltry i związana z tym infrastruktura, która nie koniecznie przekłada się na niskoemisyjne zakłady, a usypywanie dużej ilości materiału w boksie ma negatywny wpływ na możliwości napowietrzenia całości materiału co generuje strefy beztlenowe, a co za tym idzie uciążliwości odorowe, które teoretycznie zamykamy.
Czyli można powiedzieć, że to co oferujecie jest najlepszym rozwiązaniem?
Maciej Ochman: Tutaj mamy do czynienia z gustem Klienta, ale rzeczywiście nie ma żadnych merytorycznych argumentów, które uniemożliwiają zastosowanie naszej technologii, raczej mówimy o przyzwyczajeniach lub opinii która ulega zmianie przede wszystkim ze względu na ilość wzorowo i nieemisyjnie działających zakładów
Brzmi bardzo obiecująco, a czy są jakieś nowe instalacje w Polsce?
Maciej Ochman: Tak, i tutaj chciałbym serdecznie zaprosić na 17. Konferencję Metody zagospodarowania osadów ściekowych w dniach 26-28 września, która odbędzie się w Toruniu, gdzie będzie można zobaczyć nowo wybudowaną instalację o wydajności 40 000T mieszanki kompostowej opartej o technologie membranową przez nas dostarczoną.
17. Konferencja Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 26-28.09.2023 w Copernicus Toruń Hotel. Dlaczego warto tam być? Jakie tematy zostaną poruszone podczas obrad? Co czyni ją wyjątkowym eventem?
Szczegóły:
Komentarze (0)