Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Zagospodarowanie osadów [rozmowa z ekspertem]

Zagospodarowanie osadów [rozmowa z ekspertem]
13.09.2023, o godz. 13:08
czas czytania: około 2 minut
0

O doświadczeniach związanych z kompostowaniem osadów oraz o zainteresowaniu technologią wykorzystywaną w tym procesie rozmawiamy z Maciejem Ochmanem, prezesem zarządu firmy EQUIPO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

 

Kompostowanie osadów, to ostatnio temat bardzo popularny, jak wygląda doświadczenie EQUIPO w tym zakresie?

Maciej Ochman: Zasadniczo biologicznym przetwarzaniem zajmujemy się od prawie 15 lat. Co do zasady system jest identyczny do kompostowania, biosuszenia czy stabilizacji tlenowej. W Polsce posiadamy ponad 20 instalacji, w których to stosowany jest każdy z wymienionych procesów. Różnica to tylko ustawienia systemu sterowania i czas procesu. Jednak rzeczywiście aktualnie kompostowanie osadów jest wiodącym tematem co widoczne jest w ilości prowadzonych projektów i zrealizowanych. Aktualnie realizujemy projekty o wydajności ponad 430 000T/rok a jeżeli negocjowane umowy zostaną podpisane będziemy mówić już o ponad 750 000T mieszanki kompostowej na rok, co stanowi bardzo duży udział w realizowanych inwestycjach.

To rzeczywiście znaczące ilości, a co powoduje, tak duże zainteresowanie tą technologią?

Maciej Ochman: Po pierwsze technologia spełnia wszelkie wynikające z prawa wymagania, np. BAT37 w zakresie emisji niezorganizowanej, po drugie koszt przetworzenia i inwestycji jest najtańszy zaraz po robieniu nic, co stawia duże wyzwanie dla firm konkurencyjnych niepotrzebnie upierając się na zamknięte tunele żelbetowe, plus biofiltry i związana z tym infrastruktura, która nie koniecznie przekłada się na niskoemisyjne zakłady, a usypywanie dużej ilości materiału w boksie ma negatywny wpływ na możliwości napowietrzenia całości materiału co generuje strefy beztlenowe, a co za tym idzie uciążliwości odorowe, które teoretycznie zamykamy.

Czyli można powiedzieć, że to co oferujecie jest najlepszym rozwiązaniem?

Maciej Ochman: Tutaj mamy do czynienia z gustem Klienta, ale rzeczywiście nie ma żadnych merytorycznych argumentów, które uniemożliwiają zastosowanie naszej technologii, raczej mówimy o przyzwyczajeniach lub opinii która ulega zmianie przede wszystkim ze względu na ilość wzorowo i nieemisyjnie działających zakładów

Brzmi bardzo obiecująco, a czy są jakieś nowe instalacje w Polsce?

Maciej Ochman: Tak, i tutaj chciałbym serdecznie zaprosić na 17. Konferencję Metody zagospodarowania osadów ściekowych w dniach 26-28 września, która odbędzie się w Toruniu, gdzie będzie można zobaczyć nowo wybudowaną instalację o wydajności 40 000T mieszanki kompostowej opartej o technologie membranową przez nas dostarczoną.


17. Konferencja Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych odbędzie się w formie hybrydowej w dniach 26-28.09.2023 w Copernicus Toruń Hotel. Dlaczego warto tam być? Jakie tematy zostaną poruszone podczas obrad? Co czyni ją wyjątkowym eventem?

Szczegóły:

17. Konferencja Metody Zagospodarowania Osadów Ściekowych


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024