Reklama

envicon 2023 ad1a

Zakaz eksportu plastiku? Propozycja regulacji ma powstać jeszcze w tym roku

Zakaz eksportu plastiku? Propozycja regulacji ma powstać jeszcze w tym roku
MŁ/PAP
01.10.2021, o godz. 11:09
czas czytania: około 2 minut
0

Ludzie wyprodukowali już 10 mld ton plastiku, z których ok. 6 mld zalega na wysypiskach lub zanieczyszcza środowisko - wynika z badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Environmental Investigation Agency (EIA). Organizacja uważa, że należy wprowadzić zakaz eksportu śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Według organizacji badającej przypadki niszczenia środowiska naturalnego w ciągu 65 lat produkcja plastiku wzrosła o 18 300 proc.

Niemcy, Francja, Belgia i Włochy w czołówce eksporterów odpadów

EIA uważa, że częścią problemu dotyczącego zalegającego plastiku jest eksport śmieci. Jako największych eksporterów odpadów wymienia Niemcy, Francję, Belgię i Włochy. Przeciążają one system zarządzania odpadami krajów, które same nie są w stanie nadążyć z przerobieniem swoich śmieci – twierdzi organizacja.

Belgijska eurodeputowana z partii Zieloni-Wolny Sojusz Europejski Sara Matthieu popiera wprowadzenie zakazu eksportu śmieci. “To dziś ogromny problem. Eksportujemy z Europy nasze plastikowe odpady do krajów trzecich, gdzie nie mamy kontroli nad tym, czy śmieci są tam poddane recyklingowi, czy po prostu składowane na wysypiskach” – powiedziała Matthieu w telewizji Euronews.

“Musimy wprowadzić zakaz eksportu plastiku, ponieważ nie możemy być pewni, że odpady (w państwach, do których są eksportowane) są zarządzane w odpowiedni sposób” – dodała.

Manifest do instytucji UE

Pod manifestem do instytucji UE o zajęcie się problemem podpisało się 35 europarlamentarzystów oraz 60 międzynarodowych organizacji na rzecz środowiska. Deklarację przekazano unijnemu komisarzowi ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusowi Sinkevicziusowi. Przyznał on, że kroki w tej sprawie są potrzebne.

Kiedy można spodziewać się propozycja regulacji?

– W najbliższych tygodniach zaproponujemy, w mojej opinii, najbardziej ambitne na świecie zasady eksportu odpadów i zarządzania nimi. Zakaz zakładałby, że państwo otrzymujące odpady dobrowolnie chciałoby je zakupić i jest w rzeczywistości zdolne do ich przetworzenia w zrównoważony sposób – powiedział Sinkeviczius.

Komisja Europejska zakłada, że propozycji w sprawie zakazu eksportu plastiku będzie można się spodziewać do listopada br.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2023