Zakaz importu aluminium może trafić na listę sankcji przeciw Rosji

Zakaz importu aluminium może trafić na listę sankcji przeciw Rosji
13.10.2022, o godz. 9:05
czas czytania: około 2 minut
0

Możliwa jest rewolucja na światowym rynku aluminium: po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji w postaci zakazu lub ograniczeń importu tego surowca z Rosji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Surowiec długo nie było objęty restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów – podaje w środę Bloomberg.

Możliwe opcje

Jak opisuje PAP Biały Dom bierze pod uwagę trzy opcje: kompletny zakaz importu rosyjskiego aluminium, wprowadzenie bardzo wysokich ceł, lub objęcie sankcjami producenta tego metalu, firmy United Co. Rusal International PJSC – pisze agencja, powołując się na osoby znające szczegóły tych planów.

Rosja jest po Chinach drugim największym na świecie producentem aluminium, a USA rocznie sprowadzają stamtąd około 10 proc. całego swego importu tego metalu.

– Obawy o to, że ewentualna decyzja USA o zakazie lub ograniczeniu importu rosyjskiego aluminium doprowadzi do braków na rynku sprawiły, że na londyńskiej giełdzie metali cena aluminium wzrosła o 7,3 proc. i był to jeden z największych takich wzrostów odnotowanych kiedykolwiek podczas jednej sesji – podaje PAP.

Aluminium w gospodarce odpadami

Po ewentualnym wprowadzeniu zakazu sankcyjnego wartość tego surowca wzrośnie także w Polsce. To dobra wiadomość dla firm zajmujących się recyklingiem metali. Aluminiowe puszki napojowe, stanowiące ponad 70% masy wszystkich opakowań z aluminium, są aktualnie najlepiej odzyskiwanym odpadem opakowaniowym w Polsce. Według najnowszych danych Fundacji RECAL, poziom recyklingu w 2018 r. wyniósł aż 80,5%.

Ogólnokrajowa sieć punktów skupu, która przyjmuje od mieszkańców puszki po napojach na zasadach komercyjnych, tworzy samofinansujący się system – efektywny pod względem zarówno ekonomicznym, jak i środowiskowym. W proces recyklingu angażuje się branża aluminiowa – zarówno producenci puszek, jak i przetwórcy aluminium.

System recyklingu można jeszcze udoskonalić. Z danych RECAL wynika, że obecnie ok. 50-60% regionalnych instalacji komunalnych stosuje automatyczne wydzielanie aluminium, jednak tylko niewielka część wydziela je z frakcji drobnej, np. 0-80 mm. Według szacunków Fundacji RECAL, efektywność systemu separacji wynosi 20-25% masy aluminium trafiającej do ok. 160 instalacji regionalnych. Aby zwiększyć skuteczność, niezbędny jest obowiązek stosowania separatów metali nieżelaznych dla frakcji zarówno „grubej”, jak i „drobnej”.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024