Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zakaz podlewania ogródków. Miasto walczy z suszą

Zakaz podlewania ogródków. Miasto walczy z suszą
mp
05.05.2020, o godz. 7:59
czas czytania: około 2 minut
0

W Piasecznie radni uchwalili zakaz podlewania ogródków, tuneli foliowych, trawników i terenów zieleni. Zakaz obowiązuje w godzinach 6:00 - 22:00, a za jego nieprzestrzeganie można otrzymać mandat w wysokości 5 tys. zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Metereolodzy nie pozostawiają złudzeń jeśli chodzi o prognozy dotyczące tegorocznego lata. Polskę czeka klęska suszy. Samorządy i instytucje wodociągowe przygotowują mieszkańców do tej trudnej sytuacji, ogłaszając apele dotyczące racjonalnego gospodarowania wodą.

Zakaz podlewania w ciągu dnia

W Piasecznie uchwałą rady miejskiej na terenie gminy został ogłoszony zakaz podlewania ogródków, tuneli foliowych, trawników i terenów zieleni. Zakaz obowiązuje w ciągu dnia, a za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 5000 zł.

Samorząd jako priorytet zakłada utrzymanie ciągłości dostaw wody dla mieszkańców, stąd pojawiło się wprowadzone w gminie ograniczenia związanego z podlewaniem roślin. Zakaz ten nie dotyczy tylko upraw rolnych.

Decyzja radnych jest umotywowana zgłaszanymi przez mieszkańców problemami z wodą. Sytuacja taka jest spowodowana nadmiernym obciążeniem sieci wodociągowej, przez co w godzinach szczytu występują problemy z dostarczaniem wody na cele bytowe.

Miasto walczy z suszą

To nie jedyne działania, jakie miasto podejmuje w walce z suszą. W Piasecznie działa też program wsparcia dla retencji. Gmina oferuje dofinansowanie w wysokości 80 proc. na gromadzenie wód opadowych i roztopowych.

Piaseczno chce przeznaczyć 250 tys. zł na budowę prywatnych zbiorników do magazynowania wody na prywatnych posesjach. Pieniądze mają wesprzeć tworzenie trwałych systemów małej retencji przeznaczonej do gromadzenia deszczówki, takich jak ogrody deszczowe, studnie chłonne, muldy i zbiorniki retencyjne.

Retencji wody w środowisku sprzyja także zakładanie kwietnych łąk. Wydział Utrzymania Terenów Publicznych w Piasecznie zamierza ograniczyć koszenie miejskich trawników. Utrzymane zostaną zabiegi koszenia traw zlokalizowane na rondach i przy jezdniach w celu utrzymania widoczności.

Na terenie gminy Piaseczno działa także aktywnie inicjatywa społeczna “Alarm dla Klimatu Piaseczno”. Grupa propaguje praktyczne sposoby oszczędzania i gromadzenia wody w czasie suszy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b WODKAN TI-MA [27.05 – 09.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024