Przez najbliższe 3 lata poznański Fab Lab Zakład Makerspace będzie działać w budynkach po fabryce czekolady Goplana. Oprócz pracowni, które już działały w Zakładzie, powstanie też nowa, opracowująca technologie dla cukiernictwa.

Zakład Makerspace powstał w 2014 r. na poznańskich Jeżycach w pomieszczeniach po dawnych zakładach graficznych. Przez dwa lata odbywały się tam warsztaty dla ludzi zainteresowanych starym rzemiosłem i nowoczesnymi technologiami.

W maju 2016 r. Zakład musiał opuścić siedzibę i po kilku miesiącach zaczął remont przekazanego przez miasto budynku Starej Papierni. Niestety nie doszacowano kosztów inwestycji. Okazało się, że wielokrotnie przekraczają one możliwości finansowe inicjatorów pomysłu, mimo wsparcia ze strony sponsorów oraz miłośników idei Fab Lab (ang. Fabrication Laboratory), którzy zebrali ponad 100 tys. zł na portalu crowdfundingowym.

Dawna fabryka czekolady Goplana jest zatem trzecią siedzibą Zakładu. W ciągu miesiąca zakończy się przeprowadzka i Fab Lab rozpocznie działanie. Będą to m.in. warsztaty i akcje dla mieszkańców “Napraw – nie wyrzucaj”, podczas których można przywrócić życie przedmiotom uznawanym często za jednorazowe. Będzie działać też Otwarty Warsztat Rowerowy. Udostępnione zostaną wycinarki, stanowiska komputerowe i drukarki 3D.

W Warszawie otwarto nowy Fab Lab – centrum napraw i tworzenia technologii

Umowa jest podpisana na trzy lata, ponieważ w przyszłości na terenie po fabryce powstanie osiedle mieszkaniowe. Goplana działała na poznańskich Jeżycach ponad 100 lat – powstała 1912 r. W 2016 r. produkcja została przeniesiona do Kalisza i Lublina.

Fab Laby, czyli przestrzenie kreatywnego myślenia i warsztatów, istnieją już w większości dużych miast, m.in. w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Kielcach. Poznański Zakład był jednym z pierwszych w Polsce.

Czytaj więcej

Skomentuj