W stolicy dzięki Fundacji Orange powstała pracowania Fab Lab – miejsce popularyzujące m.in. technologie cyfryzacji.

Fab Lab (z ang. Fabrication Laboratory) jest to rodzaj pracowni lub małego laboratorium mającego dawać możliwość realizacji własnych pomysłów. Posiadają one na wyposażeniu urządzenia do cyfrowej produkcji i fabrykacji m.in. drukarki 3D, skanery 3D, obrabiarki CNC, wycinarki laserowe, plotery, dzięki którym możliwe jest stworzenie praktycznie dowolnego przedmiotu czy urządzenia.

W Warszawie kolejna tego typu pracownia zadebiutowała w ubiegłym tygodniu. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Orange i stowarzyszenia Robisz.to. Na laboratorium zaadaptowana została przestrzeń po studiu telewizyjnym w budynku przy ul. Twardej, w centrum stolicy.

Biorąca udział w otwarciu warszawskiego Fab Labu Anna Streżyńska, minister cyfryzacji powiedziała, że chce, aby takie laboratoria popularyzowały cyfryzację, nowe technologie i innowacje we wszystkich miastach w Polsce i aby każde dziecko mogło wykorzystywać cyfrowe urządzenia i mieć dostęp do sieci.

W pracowni będą się odbywać bezpłatne warsztaty i szkolenia z modelowania 3D, stolarki i obróbki drewna czy krawiectwa. Mieszkańcy będą mogli nauczyć się tu konstruowania urządzeń elektronicznych np. robotów. Jest tu stowarzyszenie hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów, inżynierów.

W Fab Labie powstają prototypy urządzeń i nowych wynalazków. Służyć będą wszystkim, którzy chcą realizować swoje marzenia, hobby, naukę lub pracę, a potrzebują narzędzi i przestrzeni oraz wiedzy technicznej. W laboratorium znajdzie się też miejsce dla start-upów uczestniczących w programie akceleracyjnym Orange Fab, które dostaną wsparcie ekspertów, doradztwo i pomoc w realizacji pomysłów.

Pomysł na FabLaby powstał na prestiżowej, amerykańskiej MIT, najlepszej politechnice świata, i szybko się rozprzestrzenił. Obecnie, jak podaje stowarzyszenie Fab Foundation, w 78 krajach świata działa już ponad tysiąc takich miejsc.

Czytaj więcej

Skomentuj