Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Białystok. Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne

Białystok. Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne
jw
25.09.2023, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad czterysta nowych lamp ledowych zastąpi stare oświetlenie uliczne w tunelu gen. A. E. Fieldorfa Nila i w tunelu na skrzyżowaniu ul. gen. S. Sosabowskiego z ul. Wasilkowską. Miasto otrzymało dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę w tej sprawie podpisał w piątek zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

W Białymstoku trwa wymiana oświetlenia ulicznego z opraw sodowych na ledowe, energooszczędne. W tegorocznym budżecie Miasta przeznaczono na ten cel 8 mln zł. W tym roku wymienionych zostanie 4 650 opraw. Prace zakończyły się już na ul. Pałacowej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ronda Lussy), ul. Słonimskiej (na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Słonimskiej 4) i ul. Starobojarskiej. Wymiana opraw na tych ulicach kosztowała łącznie ponad 49 tys. zł. Zakończyły się też prace przy ul. Piastowskiej (od skrzyżowania ulic Mieszka I i Sybiraków do ronda Żołnierzy Wyklętych) oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego (od ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. W. Raginisa). Koszt wymiany opraw w tych miejscach to ok. 940 tys. zł.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

W trakcie realizacji jest wymiana oświetlenia w tunelu na skrzyżowaniu ulic gen. S. Sosabowskiego z Wasilkowską i tunelu gen. A. E. Fieldorfa “Nila”. Zakończenie prac zaplanowano na listopad, a ich koszt to 2 mln 760 tys. zł. Znaczącą część tej kwoty stanowi dotacja, jaką Miasto uzyskało z dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Podlaskiego. Wysokość dofinansowania to 2 mln 342 tys. zł.

– Dzięki modernizacji oświetlenia drogowego z opraw sodowych na oprawy ledowe nastąpi redukcja zużycia energii elektrycznej, co nie tylko przyniesie korzyści finansowe Miastu, ale także pozwoli na uzyskanie znaczących efektów ekologicznych – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Planowane kolejne inwestycje

Miasto ogłosiło już przetargi na kolejne ulice, postępowania się toczą. Po ich rozstrzygnięciu prace będą prowadzone na ponad 30 kolejnych ulicach, np. Alei 1000-lecia Państwa Polskiego, Produkcyjnej, gen. Kleeberga, W. Wysockiego, tzw. trasie generalskiej, Wasilkowskiej, Sienkiewicza, Legionowej, Świętokrzyskiej, Kaczorowskiego. Wartość tych prac oszacowano na 6 mln 346 tys. zł.

Miasto zamierza dokonać wymiany oświetlenia ulicznego na terenie całego Białegostoku – sukcesywnie, w zależności od możliwości finansowych. Do 2025 roku planuje wydać na ten cel łącznie 19 mln 620 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Jak umeblować miasto?
css.php
Copyright © 2024