Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Zakopane bez wody. Duże problemy tysięcy turystów i mieszkańców

Zakopane bez wody. Duże problemy tysięcy turystów i mieszkańców
PU
18.01.2023, o godz. 12:27
czas czytania: około 3 minut
0

W Zakopanem, w związku z rozpoczęciem ferii zimowych w kilku województwach, odpoczywa już co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak podaje Onet, miasto od ostatniej nocy (17-18 stycznia) jest praktycznie odcięte od wody. Nie da się wziąć prysznica, umyć zębów, czy spuścić wody w toalecie. Bez wody problematyczne jest również gotowanie, więc kłopoty mają również restauracje. Woda w sieci została zakręcona w związku z pracami budowlanymi w Kuźnicach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zakopane cierpi, bo choć miejski samorząd zapowiadał przerwę w dostawach wody, miało to mieć miejsce jedynie w nocy. Tymczasem, zdaniem górali, ktoś czegoś nie dopilnował i miasto ma teraz gigantyczny problem.

Zgodnie z planem

Przerwa w dostawie wody dla Zakopanego była planowana od dawna, ale krany miały wyschnąć jedynie na kilka godzin, właśnie w nocy z 17 na 18 stycznia. Zakopiański magistrat i miejska spółka komunalna Sewik zapewniały, że woda wróci do miejskiej sieci przed godz. 7 rano. Niestety nie wróciła.

Gigantyczny skandal

Tak sytuację określają właściciele pensjonatów, które pełne są gości. Ci od rana przychodzą z pretensjami, że nie ma wody w kranach. Nie mają się jak umyć, czy spuścić wody w toaletach. W łazienkach zaczyna brzydko pachnąć.

– Wszystkim tłumaczę, że to nie moją wina tylko miasta. Wyjaśniam, że krany są suche w większości Zakopanego i trzeba czekać, aż woda wróci. Większości osób takie tłumaczenie jednak nie satysfakcjonuje.- mówi portalowi Onet.pl Mateusz, właściciel pensjonatu znajdującego się przy ul. Makuszyńskiego.

Właścicielom pensjonatów i gościńców trudno zrozumieć jak miasto mogło doprowadzić do sytuacji, kiedy wody zabrakło w samym szczycie sezonu. Rozpoczęły się przecież ferie, w Zakopanem są dziesiątki tysięcy ludzi.

– To już nie można było zaplanować tych prac na sieci w inny dzień? Jak się coś robi, to zawsze jest ryzyko, że awaria się przedłuży. Tak się stało właśnie tym razem – dodaje Mateusz w rozmowie z Onetem.

Informacyjny chaos

Górale są oburzeni, bo nikt w mieście nie potrafi powiedzieć kiedy woda wróci do kranów. Spółka Sewik odmawia odpowiedzi na to pytanie. Początkowo jej pracownicy odsyłali wszystkich zainteresowanych do ratusza, a około godz. 11.00 w Sewiku zamilkły telefony, nikt nie odbiera połączeń. W zakopiańskim ratuszu też nikt nie potrafi wyjaśnić, co się stało, że przerwa w dostawie wody przedłużyła się poza planowane godziny nocne. Urzędnicy nie chcą również jednoznacznie określić, kiedy sytuacja ulegnie zmianie.

Prace przy głównym ujęciu wody

Prace w Kuźnicach, które rozpoczęły się tej nocy, miały polegać na przeniesieniu o kilkadziesiąt metrów głównej rury wodociągowej zaopatrującej miasto. Właśnie w Kuźnicach znajdują się ujęcia kranówki dla Zakopanego. Miasto w tym miejscu buduje jednak nowe centrum przesiadkowe, a z tym budynkiem kolidował obecny wodociąg.

Strzał w kolano

– Dziś rano obudziliśmy się bez wody i uważam, że jest to jest mega skandal. Gdyby to jeszcze była jakaś nagła awaria, to mogłabym to zrozumieć. Ale tutaj słyszę, że miasto robiło planowy remont wodociągu i coś poszło nie tak. Kto robi takie rzeczy w środku sezonu w turystycznym mieście? Burmistrz kompletnie nie liczy się ze swoimi mieszkańcami i nami, turystami. Przecież te prace można było zrobić po sezonie – mówi Onetowi Dominika Kowalska, turystka z Warszawy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024