Zaopatrzenie Śląska w wodę

Zaopatrzenie Śląska w wodę
31.07.2008, o godz. 15:20
czas czytania: około 2 minut
0

Marszałek Bogusław Śmigielski spotkał się w Zakładzie Uzdatniania Wody w Goczałkowicach z Radą Nadzorczą i Zarządem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. Omówiono problemy związane z przyszłością funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zaopatrzenia regionu w wodę.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Województwo śląskie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem gęstości sieci wodociągowej, gdyż wyposażone są w nią wszystkie miasta regionu. Z urządzeń wodociągowych korzysta około 4,5 mln mieszkańców, w tym ponad 3 mln dostarczanej przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe (GPW). W zarządzie GPW znajdują się dwa zbiorniki wodne: Goczałkowice i Kozłowa Góra. W ciągu doby przedsiębiorstwo dostarcza 420 tys. m sześć. wody. Budowany od ponad 100 lat pierścieniowy system zaopatrzenia w wodę Śląska pozwala w sytuacjach awaryjnych i kryzysowych na sprawny przerzut wody na zagrożone obszary.

W ostatnich latach systematycznie maleje wielkość wody sprzedawanej przez GPW. Przyczyny tego stanu rzeczy są wielorakie: budowa nowych i wykorzystywaniu w coraz większym stopniu własnych ujęć wody przez odbiorców hurtowych, zakup wody z konkurencyjnych przedsiębiorstw, spadek zużywanej wody przez zakłady przemysłowe itp.

GPW od lat prowadzi działania zmierzające do pozyskania nowych odbiorców, w tym również spoza granic województwa oraz aktywniejszego programu promocji swojej wody, która odznacza się wysokimi parametrami jakościowymi. Przedsiębiorstwo liczy także na efekty współpracy w ramach Śląskiego Klastra Wodnego, którego głównymi celami jest ochrona i racjonalne wykorzystanie zasobów wodnych oraz wzrost niezawodności i bezpieczeństwa funkcjonowania systemu zaopatrzenia w wodę. Jest to również jedna ze ścieżek pozyskania na ten cel funduszy unijnych.

W opinii prezesa GPW, Jarosława Kani dla utrzymania wysokiej niezawodności systemu zaopatrzenia w wodę województwa śląskiego, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia zapisów regulujących zaopatrzenie w wodę w ustawie metropolitalnej, uwzględniających specyfikę regionu. Także zapisy w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków nie biorą pod uwagę szczególnych uwarunkowań funkcjonowania aglomeracji śląskiej i powinny zostać zmienione. 

źródło: Biuro Prasowe Marszałka Śląskiego

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024