Zaśmiecanie toalet i blokady pomp. Gdańsk bije na alarm

Zaśmiecanie toalet i blokady pomp. Gdańsk bije na alarm
R.G.
25.11.2024, o godz. 13:42
czas czytania: około 2 minut
0

Nie tak dawno, bo 19 listopada br., obchodziliśmy Światowy Dzień Toalet, z której to okazji pisaliśmy wiele o tym, czego nie wolno wrzucać do urządzeń sanitarnych. A dziś przytaczamy kolejny konkretny przykład świadczący o powszechności negatywnego zjawiska jakim jest nieprawidłowe korzystanie z WC i urządzeń sanitarnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Tym razem Gdańskie Wodociągi alarmują, że każdego dnia ich brygady usuwają dziesiątki zatorów i awarii spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem kanalizacji.

1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp

W 2023 roku liczby były zatrważające. Gdańskie Wodociągi odnotowały 1251 zatorów i 1605 blokad wirników pomp. I były to problemy wynikające głównie z wrzucania do toalet odpadów takich jak chusteczki nawilżane, resztki jedzenia, włosy, fusy kawy czy nawet materiały budowlane.

Magdalena Kiljan, Rzecznik Prasowa Gdańskich Wodociągów zauważa, że tego rodzaju praktyki prowadzą nie tylko do kosztownych napraw, ale także do niszczenia środowiska naturalnego.

– Kanalizacja sanitarna to system zaprojektowany jedynie do transportu ścieków i papieru toaletowego, a nie odpadów, które powinny trafić do koszy na śmieci – podkreśla rzeczniczka GW. –  To podstawowa rzecz i należy o tym mówić przy każdej nadarzającej się okazji.

Czego i dlaczego nie wolno wrzucać?

Przy okazji Gdańskie Wodociągi wyjaśniają, czego i z jakich powodów nie wolno wrzucać do toalet i urządzeń sanitarnych. Poniżej bardzo ciekawe zestawieni przygotowane przez Gdańskie Wodociągi:

  • Chusteczki nawilżane – mimo obietnic producentów o biodegradowalności, chusteczki te rozkładają się zbyt wolno, tworząc trudne do usunięcia zatory.
  • Włosy i patyczki do uszu – włosy tworzą “kłęby” blokujące rury, a plastikowe patyczki nie ulegają degradacji, zagrażając zarówno systemowi kanalizacyjnemu, jak i środowisku.
  • Olej spożywczy – zaschnięty olej zlewa się w trudne do rozbicia bryły, które przyciągają inne odpady i tworzą poważne blokady.
  • Fusy kawy i herbaty – mogą wydawać się nieszkodliwe, ale ich drobna struktura zbija się w masy blokujące przepływ wody.
  • Materiały budowlane i piasek – resztki cementu czy gipsu twardnieją w rurach, zmniejszając ich przepustowość.

Jak dodają Gdańskie Wodociągi – wyrzucanie odpadów do toalet, to nie tylko problem techniczny. Awaria kanalizacji oznacza wezwanie specjalistów, a to generuje wysokie koszty, zarówno dla mieszkańców, jak i dla miejskich wodociągów.

Zatory w kanalizacji mogą prowadzić do cofania się ścieków i wydzielania nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniach. Mogą też doprowadzić do szkody dla środowiska naturalnego.

Tylko papier toaletowy i ścieki

Gdańskie Wodociągi przypominają również o tym, co wolno wrzucać do toalet i urządzeń sanitarnych, a są to:

Papier toaletowy, który jest specjalnie zaprojektowany do tego by rozkładać się w wodzie. Drugi rodzaj materii to ścieki sanitarne, czyli to co naturalnie trafia do kanalizacji podczas codziennego użytkowania łazienki.

Więcej o problemach i dotyczących nieprawidłowego korzystania z toalet i urządzeń sanitarnych w naszym artykule pt.: 

Toaleta to nie śmietnik, czyli Światowy Dzień Toalet

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024