Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych

Zatrzymani za nielegalne składowanie odpadów niebezpiecznych
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 7:46
czas czytania: około 2 minut
0

Zarzut przechowywania odpadów niebezpiecznych wbrew przepisom usłyszało trzech mieszkańców Warszawy zatrzymanych w poniedziałek na terenie punktu przeznaczonego do recyklingu odpadów z plastiku – poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak czytamy w policyjnym komunikacie, zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym.

Interwencja

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją z Komendy Rejonowej na Ochocie razem z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie znaleźli beczki oraz specjalne pojemniki, w których składowano nielegalne, niebezpieczne substancje oraz kartony, beczki i worki o łącznej pojemności ok. 12 650 l z zawartością nielegalnych leków i suplementów.

“Policjanci otrzymali informacje, że w miejscu, gdzie oficjalnie recyklingowano odpady plastikowe, styropiany i inne, przetrzymuje się pojemniki o łącznej pojemności ok. 15 tys. l z zawartością szkodliwych substancji, na których składowanie wymaga specjalnej zgody” – podaje Komenda Stołeczna Policji.

Blistry opisane cyrylicą

Podczas czynności policjanci i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie odkryli przechowywane w kartonach, beczkach i workach – ampułki leków, fiolki suplementów diety oraz blistry z tabletkami niewiadomego pochodzenia, które opisane były cyrylicą.

Policjanci na miejscu zatrzymali trzech mężczyzn, którzy usłyszeli zarzuty związane z przechowywaniem odpadów wbrew przepisom.

Sąd, biorąc pod uwagę zebrane dowody, orzekł policyjny dozór dla wszystkich podejrzanych.

W czynnościach policji niezbędny był również udział funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej w specjalistycznych kombinezonach ochrony chemicznej.

Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Kto jest odpowiedzialny?

Jak opisuje Andrzej Skalmowski, niezależny ekspert w materiale “Postępowanie z odpadami niebezpiecznymi” (Przegląd Komunalny, nr 6/2024) w przypadkach nielegalnego składowania odpadów główny problem stanowi ustalenie faktycznego sprawcy, który zdeponował odpady w sposób niezgodny z prawem w środowisku. To na posiadaczu odpadów ciąży bowiem obowiązek ich niezwłocznego usunięcia z miejsc nieprzeznaczonych do składowania odpadów.

Natomiast gdy trudno jest ustalić posiadacza odpadów lub jest to niemożliwe, posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości staje się jej właściciel i to on z mocy prawa jest odpowiedzialny za uprzątnięcie terenu. Obowiązek ten władający terenem może przenieść na faktycznego posiadacza odpadów wyłącznie wtedy, gdy dysponuje dowodami, że to nie on dopuścił się zanieczyszczenia terenu i znana jest tożsamość tego posiadacza odpadów. W każdym innym przypadku odpowiedzialność ponosi władający terenem.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024