„Mają pomóc w podniesieniu poziomu segregacji odpadów, z którą mieszkańcy mają nadal potężny problem” – czytamy w serwisie internetowym e-legnickie.pl
Kamery i kody kreskowe
System ma być gotowy do wiosny przyszłego roku. Pierwsze prace ruszyły już przy ul. Juliusza Słowackiego. „Wiaty będą działały podobnie jak paczkomat. Zostaną wyposażone w automatycznie zamykane klapy i drukarkę. Przy jej pomocy będzie można wydrukować specjalny kod, po zeskanowaniu którego otworzą się wrzutnie na poszczególne frakcje” – tłumaczy w rozmowie z portalem Małgorzata Gołębiowska z Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Złotoryi.
Każda z nowych wiat zostanie też wyposażona w 5 kamer. Z kolei po kodzie kreskowym ratusz dotrze do właściciela worka, w którym znajdą nieprawidłowo posegregowane śmieci. Postawieniem wiat i uzbrojeniem ich w systemy elektroniczne zajmie się firma EDZ z Mysłowic. Wykona zlecenie za 1 mln 529 tys. zł.
Monitoring
Wcześniej systemy monitorowania jakości segregacji odpadów zaczęły działać w innych dolnośląskich miastach, między innymi w Strzegomiu i Bystrzycy Kłodzkiej. Jak zauważa portal strzegom.pl wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe coraz częściej decydują się na montaż kamer przy kontenerach na odpady. „Kamery służą do kontrolowania sytuacji, w których ktoś podrzuca śmieci lub nielegalnie je składuje. W ten sposób starają się wymóc na lokatorach prawidłową segregację odpadów. Wiele osób nie przejmuje się segregacją, dlatego papier ląduje w pojemnikach na plastik, a obok wiat śmietnikowych rosną sterty różnych śmieci” – opisuje portal.
Gmina Strzegom od trzech lat dysponuje kamerami, które pojawią się w miejscach, gdzie uporczywie łamane są zasady segregacji śmieci. Ich lokalizacja rotacyjne zmienia się, a miejsca, w których są montowane, pozostaną tajemnicą. System sprawia się znakomicie.
Od maja system inteligentnych wiat śmietnikowych działa w innym dolnośląskim mieście, Bystrzycy Kłodzkiej. Jak informuje portal klodzko.naszemiasto.pl w dziewięciu punktach miasta stanęło 48 inteligentnych pojemników na śmieci. Korzystać z nich ponad 1700 osób z 700 gospodarstw domowych. Bystrzyca analizuje pierwsze dane dotyczące korzyści z nowego systemu.
Komentarze (0)