Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania zielonej infrastruktury we współczesnych miastach, ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian, stanowi przedmiot międzynarodowej konferencji “Zazielenianie współczesnych miast”. Jej organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie “Dachy Zielone”.
Międzynarodowa wymiana wiedzy
W spotkaniu biorą udział eksperci z Polski i zza granicy, którzy przedstawiają najlepsze przykłady zielonej i błękitno-zielono infrastruktury z różnych kontynentów. W swych wystąpieniach prezentują najnowsze wyniki badań a także programy wspierające promocję i wdrażanie zielonej infrastruktury.
Dusty Gedge (UK) opowiedział o możliwości mapowania miejskich terenów zieleni. – Obecnie jest możliwa obserwacja dachów zielonych z kosmosu. Współpracujemy z samorządami, mapując zielone dachy. – zaznaczył Gedge. – Poprzez zdalną diagnostykę mamy już w Londynie zmapowane wszystkie zielone przestrzenie, w tym dachy zielone. – dodał. Technologia testowana jest również w Vancouver (Kanada), gdzie zmapowano 15% terenów zieleni. Zebrane dane pomogą w zarządzaniu zielenią. Teledetekcja dachów zielonych koncentruje się m.in. na ocenie jakości roślinności, aby zapewnić sektorowi finansowemu i gminom szczegółowe informacje na temat zakresu i jakości dachów zielonych w określonym regionie.
Polityka w służbie zieleni
W konferencji wziął udział także Luigi Petito, lobbysta ze Światowej Sieci Zielonej Infrastruktury (WGIN), który w swojej codziennej pracy łączy interesariuszy, środowisko uniwersyteckie z politykami, którzy definiują prawo unijne, w następstwie wdrażane w państwach członkowskich. – Około 80% ustawodawstwa, które nas dotyczy pochodzi z legislacji unijnej, więc istotne jest to dla naszych krajów co jest implementowane. – zaznaczył na wstępie. Aby przyspieszyć wdrażanie zielonej infrastruktury na obszarach miejskich musimy podnieść świadomość na temat jej korzyści wśród europejskich decydentów. Od 2019 r. WGIN pracuje nad szerokim zakresem polityk i przepisów, które były poddawane przeglądowi i mają kluczowe znaczenie dla przyspieszania wdrażania zielonej infrastruktury w całej Europie. Wśród nich trzy kluczowe akty prawne. Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wzywa państwa członkowskie do uwzględniania zielonych dachów i innych technologii przy opracowywaniu strategii zwiększania skali instalacji dachów słonecznych. Celem ustawy o ochronie przyrody jest z kolei przywrócenie naturalnych siedlisk i co za tym idzie – zwiększenie bioróżnorodności. Ustawa wymaga od krajów UE powstrzymania utraty netto miejskich terenów zieleni do grudnia 2030 r. i zwiększenia ich liczby od tej daty. Wreszcie Dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych wyraźnie odnosi się do potencjalnie znaczących zanieczyszczeń pochodzących z pierwszych deszczy po długich okresach suszy na gęsto zaludnionych obszarach, z planami zapobiegania zanieczyszczeniom u źródła poprzez faworyzowanie rozwiązań opartych na naturze w stosunku do tych, które wymagałyby stworzenia szarej infrastruktury.
Oprócz sesji referatowej zaplanowano wyjazd studyjny. Konferencja jest skierowana do przedstawicieli administracji publicznej i samorządów, pracowników naukowych, architektów i architektów krajobrazu, deweloperów i firm budowlanych, ekspertów z branży dachów zielonych i zielono-niebieskiej infrastruktury, dziennikarzy, studentów oraz wszystkich pasjonatów tej tematyki. Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik “Zieleń Miejska”.
Komentarze (0)