W Pasie Nadmorskim w Gdańsku staną zdroje o zwartej, opływowej formie nawiązującej do koloru piasku i wytrawionego morską wodą drewna – tak w internetowym głosowaniu zadecydowali gdańszczanie. Zwycięski projekt wybrany został spośród trzech propozycji.

Konkurs, którego celem było atrakcyjne i funkcjonalne urządzenie Pasa Nadmorskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem. Do wzorniczej rywalizacji stanęły trzydzieści dwie prace. Sąd konkursowy, składający się ze specjalistów w dziedzinie designu, architektury i urbanistyki wybrał trzy najlepsze pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Ale o tym, który ze zdrojów ostatecznie stanie w nadmorskiej scenerii zadecydowali gdańszczanie. Zgodnie z preferencjami głosujących Pas Nadmorski w Gdańsku ozdobią zdroje stworzone według projektu architektów z Gdańska – Kai Pobereżny i Michała Podgórczyka. Zdaniem internautów to ich projekt najlepiej wpisuje się w nadmorski krajobraz. Kolejne miejsca zajęły prace autorstwa Bartłomieja Perza oraz Jakuba Figela.

Konkurs zorganizowała Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przy udziale Urządu Miejskiego w Gdańsku oraz Centrum Designu w Gdyni. Patronat medialny nad inicjatywą objął portal designattack.pl.

– Projekt budowy zdrojów w Pasie Nadmorskim ma charakter pilotażowy. Jeśli idea zdrojów ulicznych zyska akceptację mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk, zdroje pojawią się także w innych częściach miastach. Zostaną one dostosowane do charakteru konkretnej lokalizacji, zgodnie ze standardami wyposażenia przestrzeni publicznej. Efektem konkursu na projekt zdroju jest baza ciekawych pomysłów designerskich. Być może niektóre projekty odnajdą się także w innych lokalizacjach – zapowiada Agnieszka Gajowniczek z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj