1 / 3

Nolla – tak nazywa się domek kempingowy, który stanął na wyspie w okolicy Helsinek. Poza gwarancją wygody i pięknych krajobrazów, daje spokój ekologicznemu sumieniu. Nie przyczynia się bowiem do emisji gazów cieplarnianych.

Zeroemisyjny domek charakteryzuje się nowoczesnym, minimalistycznym designem i zarówno na etapie produkcji (doboru materiałów), jak i eksploatacji wywiera prawie zerowy wpływ na środowisko.

Zaprojektowany przez fińskiego designera Robina Falcka (znanego na świecie z wcześniejszego, minimalistycznego projektu domku Nido), został usytuowany na wyspie Vallisaari, zaledwie 20 minut podróży łodzią od Helsinek. Ma mobilny charakter i dlatego do ustawienia go nie są potrzebne żadne pozwolenia budowlane, waży 900 kg i można go z łatwością przetransportować.

Zeroemisyjny domek…

Wysoki na 4 metry i o powierzchni ok. 15 m2, dwuosobowy domek został zbudowany ze sklejki materiałowej, a podłoga w nim jest pokryta nietoksycznym, rozpuszczalnym w wodzie lakierem.

Podaż energii jest całkowicie odnawialna: elektryczność wytwarzana jest przez panele słoneczne, piec do gotowania i ogrzewania działa w oparciu o paliwo diesel wyprodukowane z odpadów. Tego samego paliwa używa tratwa, która ma kursować miedzy Helsinkami a wyspą.

Finowie znani są z zamiłowania do spędzania wakacji w domkach kempingowych w naturze. – Chcemy zaoferować użytkownikom domku możliwość doświadczenia nowoczesnego życia w otoczeniu natury przy minimalnych emisjach. Ekologiczny styl życia wymaga nie tylko rezygnacji z obciążających środowisko rozwiązań, ale odkrycia zamiast nich tych nowoczesnych, zrównoważonych. To była istotna część procesu projektowania – mówi projektant zeroemisyjnego domku.

…do wynajęcia

W sierpniu domek Nolla odwiedzą i opiszą znani influencerzy, blogerzy i dziennikarze. We wrześniu natomiast będzie można go wynająć poprzez serwis Airbnb.

Nolla to przedsięwzięcie fińskiej firmy Neste, która specjalizuje się w zrównoważonych rozwiązaniach dla potrzeb transportu, biznesu i konsumentów.

Czytaj więcej

Skomentuj