W kwietniu rozpoczną się nasadzenia drzew i krzewów w płockich szkołach podstawowych. Łącznie zostanie posadzonych 150 drzew i 2500 krzewów.

"MZD dla najmłodszych" to projekt adresowany do najmłodszych płocczan. Jesienią ubiegłego roku w 14 płockich przedszkolach, które zgłosiły chęć uczestniczenia w akcji, na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg zostało posadzonych 190 drzew i 630 krzewów. Od kwietnia br. rozpoczną się nowe nasadzenia. Tym razem na terenie płockich szkół podstawowych.

Nasadzenia roślin będą odbywały się w ramach tzw. kompensacji przyrodniczej. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody i Ustawą Prawo Ochrony Środowiska Miejski Zarząd Dróg ma obowiązek prowadzenia nasadzeń w przypadku, gdy konieczne jest usunięcie drzew rosnących w pasie drogowym.

W zamian za wycinkę drzew, która będzie konieczne podczas przebudowy skrzyżowań w bieżącym roku, MZD zadba o posadzenie nowych roślin. Do dziewięciu podstawówek trafią między innymi krzewy: forsycji, berberysu, pięciornika krzewiastego, ligustra, tawuły japońskiej, irgi poziomej oraz drzewa: jarząb szwedzki, śliwa czerwonolistna, klon kulisty, platan kloniasty, robinia kulista, głóg szlachetny. O nowe rośliny zadbają uczniowie zrzeszeni w szkolnych kołach Ligi Ochrony Przyrody.

Drzewa i krzewy trafią do szkół podstawowych nr: 1, 5, 11, 12, 16, 17, 20, 22, 23. Dyrektorzy placówek mieli możliwość wyboru gatunków roślin. Prowadząc akcję „MZD dla najmłodszych” MZD nie tylko wypełnia ustawowy obowiązek, lecz daje pedagogom możliwość kształtowania pożądanych postaw proekologicznych i wychowawczych wśród najmłodszych. Koszt kompensacji przyrodniczej prowadzonej w ramach akcji to prawie 113 tys. zł.

Oprócz nasadzeń na terenie płockich przedszkoli w ubiegłym roku na zlecenie MZD były prowadzone inne działania związane z rewitalizacją i konserwacją zieleni. Na terenie całego miasta posadzono 182 nowych drzew w pasach drogowych.

źródło: plock.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj