Zieleń miejska dla artystów

Zieleń miejska dla artystów
09.09.2008, o godz. 9:47
czas czytania: około 2 minut
0

Kosmos, słoneczniki, tytoń czy len - rośliny rzadkie i nietypowe dla przestrzeni miejskiej można spotkać na stołecznych trawnikach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Kosmos (Cosmos bipinnatus) to pochodzące z Meksyku kwiaty, które najczęściej rosną w wiejskich ogródkach. Zdarza się, że i w Warszawie mieszkańcy wysiewają je pod oknami. Te obserwacje skłoniły Zarząd Oczyszczania Miasta do zastosowania kosmosu w przestrzeni miejskiej. Posialiśmy go w miejscu, w którym mało kto oczekiwałby tej rośliny. Wzdłuż torowiska w al. Niepodległości na odcinku od ul. Wawelskiej do ul. Batorego rosną łany kwiatów o różowych, czerwonych, fioletowych koszyczkach, z pierzastymi liśćmi przypominającymi koperek. Kosmos ze względu na znaczną wysokość stanowi falująca na wietrze osłonę dla torowiska.

Łany słoneczników w al. Jana Pawła II, na odcinku od Elektoralnej do Nowolipek, to projekt artystyczny GRUPY W SQŁADZIE zatytułowany "Słoneczniki dla Jana Pawła II". Autorki projektu poprosiły ZOM o pomoc w wysianiu słoneczników, które miałyby rozświetlić ulicę symbolizując pokój i przyjaźń. Idea powstała na fali wspomnienia spontanicznej akcji zapalania świateł dla Papieża w al. Jana Pawła II.

Na terenach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta, spotkać można  wiele ciekawych i zaskakujących gatunków kwiatów. W minionych latach na rabatach aranżowanych na polne łączki wysiewany był np. tytoń ogrodowy.  W al. Jerozolimskich i na placu Narutowicza rosną typowe dla nadmorskich wydm trawy ozdobne. Są to rośliny odporne na susze, ciekawe krajobrazowo, dające dużą masę zieleni i przyjemnie szumiące na wietrze.

Także miejskie parki stanowią przestrzeń dla artystów posługujących się roślinami jako narzędziem twórczym. „Lniany strumień” to projekt, który realizowany był przed kilkoma laty na Polu Mokotowskim. Zarząd Oczyszczania Miasta udostępnił śródmiejską część parku pod zasiew lnu, gryki, maków i chabrów, który przypominał wijący się strumień. Autorką projektu była Teresa Murak. Lniany strumień wypływał na Polu Mokotowskim, wił się przez park, a także na środkowym pasie zieleni w al. Niepodległości. Część strumienia w kierunku Mokotowa płynęła lnem, natomiast ta w stronę przeciwną – czerwieniła się makami i niebieściła chabrami.

Zarząd Oczyszczania Miasta jest otwarty na inicjatywy mające na celu uatrakcyjnienie terenów zieleni miejskiej będących pod naszą opieką (6 parków oraz 1300 ha zieleni przyulicznej). Artyści, którzy mają pomysły na zagospodarowanie tych terenów w niekonwencjonalny i ciekawy sposób mogą się skontaktować z ZOM pod adresem: [email protected]

źródło: ZOM w Warszawie

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024