Do Gliwic trafiają tysiące drzew, krzewów i bylin. W najbliższym czasie parki, skwery i dzielnice obsadzone zostaną ponad 5,3 tys. roślin. W przestrzeni miasta pojawi się niemal 3 tysiące drzew. Włodarze miasta dążą do tego, by zieleń była dostępna dla każdego i na wyciągnięcie ręki.
Trwa cykl bezpłatnych webinarów poświęconych standardom i dobrym praktykom zwiększania bioróżnorodności i budowania odporności na zmianę klimatu w miastach, które realizuje redakcja "Zieleni Miejskiej" we współpracy z Fundacją Sendzimira. Przed nami spotkanie online dotyczące czwartej przyrody i rodzimych gatunków roślin.
Czy czeka nas zmiana podejścia do organizacji pochówków i tradycyjnego wykorzystywania cmentarzy? Prawo regulujące te kwestie nie zostało zreformowane od kilkudziesięciu lat i nie nadąża za zmianami zwyczajów społecznych, a przede wszystkim kurczeniem się przestrzeni przeznaczonej dla miejsc pochówku. Raport "Miejskie nekropolie. Diagnoza sytuacji i wyzwań dotyczących cmentarzy komunalnych w miastach Unii Metropolii Polskich” rzuca istotne światło na te kwestie.
Ponad 170 drzew i kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin wypełnia przestrzeń nieopodal wrocławskiego Rynku. Dzięki temu historyczny plac Nowy Targ zmienił się w zieloną wyspę, która zdecydowanie zmienia miejski mikroklimat.
Brak standardów ochrony drzew, bezsensowne wycinki, niewłaściwy dobór materiału roślinnego do nasadzeń, luki prawne – brzmi znajomo? O sytuacji drzew w polskich miastach i pomysłach na zmiany debatują przedstawiciele branży.