Drzewa w mieście stanowią bardzo ważny zasób. To na nas spoczywa obowiązek dbałości o nie. Drzewa poprawiają jakość powietrza, ograniczają oddziaływanie miejskiej wyspy ciepła, przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza, łagodząc suszę miejską, redukują również hałas. Słowem – ich obecność poprawia jakość życia. Jak o nie właściwie zadbać? Zapytaliśmy o to mgr inż. arch. kraj. Dominikę Krop-Andrzejczuk.
Wieki poszukiwania odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, prowadziły różne ludy do drzewa. Drzewo było w odbiorze naszych przodków czymś podobnym do nas, ale lepszym. Tak samo się rodziło i umierało, ale z pełną statecznością i w skali czasu przekraczającej ludzkie życie. To przywodziło myśl o łączności drzewa z transcendencją.
Jacek Barski został powołany przez prezydenta Wrocławia na stanowisko architekta miasta. Stanie na czele dziesięcioosobowego zespołu, który ma pomóc w podniesieniu jakości projektowania w stolicy Dolnego Śląska.
Na budynku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego odsłonięto mural "Szkoła Ateńska 2024" nawiązujący do najwybitniejszego dzieła Rafaela Santiego. Dzieło zostało zaprojektowano przez Erika Reinvalda.
Aby pracować z drzewami potrzebujemy je lepiej poznać, zrozumieć ich potrzeby, motywacje i mechanizmy działania. Kluczem jest empatia, a tę buduje się poprzez znajomość drzew. Istotna jest zatem ciągła edukacja, wiedza aktualizowana na bieżąco, własne obserwacje, doświadczenia, analizy, wnioski, strategie działania, elastyczne podejście – ciągła otwartość na zmiany. Tylko wtedy będziemy mogli skuteczniej zarządzać drzewami oraz skutecznie je chronić.