Na 15 tys. odpowiedzialnych ekologicznie szkół z 49 krajów świata aż 600 to szkoły polskie. Swoje zaangażowanie w propagowanie działań proekologicznych i aktywizację lokalnych społeczności polskie szkoły potwierdzają zdobywając międzynarodowy certyfikat Zielona Flaga.

W tym roku o to światowe wyróżnienie, przyznawane w Polsce przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, stara się ponad 170 polskich szkół! 28 maja w Warszawie poznamy laureatów wyróżnienia.

To rekordowa liczba zgłoszeń w historii organizowania konkursu w Polsce. Do tej pory, w trzech edycjach programu, przyznaliśmy 25 Zielonych Flag – mówi Małgorzata Łuszczek – koordynator Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, w ramach którego Fundacja przyznaje certyfikaty polskim szkołom.

Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools (www.eco-schools.com). Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, uczestniczą w nim 15 000 szkół  z 49 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę.

Za wyróżnieniem szkoły Zieloną Flagą stoją konkretne praktyczne działania.  Szkoła, aby otrzymać certyfikat, wprowadza ekologiczne rozwiązania np. instaluje perlatory w celu zmniejszenia zużycia wody, montuje termoregulatory oraz wymienia oświetlenie na energooszczędne.  Na podkreślenie zasługuje wspólne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt.  Szkoły te to ambasadorzy dobrych rozwiązań ekologicznych –  mówi Agnieszka Bielska z Ministerstwa Środowiska, członek Kapituły Programu decydującej o przyznaniu certyfikatu szkole.

28 maja na Politechnice Warszawskiej podczas IX Ogólnopolskiej  Konferencji Szkół dla Ekorozwoju 2010 w Warszawie poznamy polskie szkoły, które otrzymają międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Program konferencji obejmuje między innymi uroczyste wręczenie odznaczeń, podsumowanie działalności Szkół dla Ekorozwoju, dyskusję na temat ekologii roli szkół w działaniach na rzecz zmniejszenia emisji CO2, a także przedstawienie polskich i światowych szkół posiadających certyfikat Zielonej Flagi. Wśród zaproszonych gości znajdzie się  m.in. dyrektor rolniczego gimnazjum „Laberthonniere” z Burkina Faso, który opowie o szkole, którą stworzył. Gimnazjum to znacznie różni się od znanych nam szkół. Uczniowie College „Laberthonniere”, oprócz standardowych lekcji języka francuskiego, matematyki czy chemii, zdobywają praktyczną wiedzę na temat technik uprawy roślin i hodowli zwierząt. W tym celu przy szkole wybudowano chlewnię i owczarnię (dzięki wsparciu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Szkoła w Burkina Faso to coś więcej niż tylko szkoła – jej rolą jest nie tylko edukacja młodzieży, ale także aktywizacja społeczności lokalnych oraz wychowanie młodego pokolenia, które przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Środowiska Andrzej Kraszewski, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Prezes NFOŚiGW Jan Rączka, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Mazowiecki Kurator Oświaty  Karol Semik.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj