Jak informuje dyr. Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Zielona Góra Monika Zapotoczna, mieszkańcy będą mogli wrzucić do nich stare telefony, suszarki, miksery, laptopy, jednym słowem wszystkie urządzenia, które zalegają w domach i nie są sprawne, ale są kompletne i mieszczą się w wymiarach 40x50x20 cm.
– Czerwony pojemnik na elektryczne śmieci to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i ekologiczne, gdyż umożliwia bezpłatną zbiórkę odpadów, które następnie zostaną poddane recyklingowi – dodaje Zapotoczna.
Projekt Elektryczne Śmieci w Zielonej Górze realizowany jest wspólnie przez tamtejszy Zakład Gospodarki Komunalnej, Organizację Odzysku European Recycling Platform, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.
Krok w promocji selektywnej zbiórki odpadów
– Cieszymy się, że dołączyliśmy do tego projektu. To kolejny krok w promocji selektywnej zbiórki odpadów i wsparcia mieszkańców w procesie prawidłowego pozbywania się elektrycznych śmieci – powiedziała prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze Krzysztof Sikora poinformował, że na początek w mieście zostaną postawione 22 pojemniki, a jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi, to projekt zostanie rozszerzony o kolejne lokalizacje.
Ponad 60 dużych miast
Projekt Elektryczne Śmieci swoim zasięgiem obejmuje już ponad 60 dużych miast w Polsce i cały czas się rozwija. To nie tylko czerwone pojemniki, ale także usługa bezpłatnego odbioru bezpośrednio z domu niedziałających, dużych urządzeń takich jak pralki, lodówki, czy kuchenki. Taki odbiór można szybko zamówić poprzez formularz online lub dzwoniąc na infolinię 572 102 102.
Zebrane elektrośmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskiwane są z nich cenne substancje i materiały: metale żelazne, nieżelazne czy tworzywa sztuczne. Pozyskane surowce są potem wykorzystywane przy produkcji nowych urządzeń i produktów.
Komentarze (0)