Zielona Łódź

Zielona Łódź
14.10.2008, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

Miłośnicy łódzkiej przyrody spotkali się wczoraj w magistracie na konferencji pt. „Zielone skarby Łodzi”. Dyskutowali o sposobach ochrony najcenniejszych zasobów środowiska o naturalnych cechach, które znajdują się w granicach miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Łódź nie jest wyłącznie miastem przemysłu, usług czy nowych technologii. To także miasto zieleni, o którą należy dbać i którą trzeba chronić – mówił w imieniu organizatorów spotkania przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

– Ta konferencja to forum wymiany doświadczeń, punktów widzenia, propozycji i pomysłów. Wierzę, że sformułowane tutaj wnioski przerodzą się w konkretne działania i efekty – powiedział otwierając spotkanie wiceprezydent Jarosław Wojcieszek i dodał, że Łódź ubiega się o tytuł „Zielonej stolicy Europy” na 2010 rok.

W konkursie tym Łódź rywalizuje m.in. z Lizboną i Kopenhagą. O tym, kto zwycięży, dowiemy się w styczniu. Zielona stolica będzie mogła liczyć na promocję przez Unię Europejską, a tym samym wzrost liczby turystów.

W czasie konferencji łódzcy przyrodnicy rozmawiali m.in. o krajowym systemie ochrony przyrody na przykładzie regionu łódzkiego, przyrodzie Łodzi – stanie jej zachowania oraz istniejących i projektowanych formach ochrony, a także parkach jako elemencie systemu przyrodniczego Łodzi. Zaprezentowano też efekty pracy Zespołu ds. waloryzacji przyrodniczo-ekologicznej miasta Łodzi.

Przedstawiono m.in. propozycje dotyczące ustanowienia w Łodzi form ochrony przyrody. Wstępne wnioski dotyczą terenów o łącznej powierzchni ok. 3.450 ha, stanowiących prawie 12 proc. obszaru miasta. Aktualnie powierzchnia wszystkich, tj. trzech form ochrony przyrody – na które składa się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich oraz dwa rezerwaty: Polesie Konstantynowskie i Las Łagiewnicki – wynosi 1.685 ha, czyli 6 proc. powierzchni Łodzi.

Wśród największych zagrożeń dla zachowania walorów krajobrazowych i wartości ekologicznych wymieniono spontaniczną, żywiołową zabudowę realizowaną na terenach niezurbanizowanych, poza wyznaczonymi obszarami zabudowy. Za zagrożenia o istotnym znaczeniu uznano także: zasypywanie gruzem i ziemią dolin rzecznych, parowów, mokradeł i naturalnych obniżeń terenowych, urządzanie składowisk odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, pozyskiwanie kopalin w postaci żwiru, piachu, torfów – poza wyznaczonymi terenami górniczymi oraz prowadzenie działalności gospodarczej o uciążliwości przekraczającej granice nieruchomości. Szczególną uwagę zwrócono na wyznaczenie korytarzy ekologicznych, tj. obszarów umożliwiających migrację roślin, zwierząt i grzybów pomiędzy poszczególnymi obszarami i terenami zieleni.

źródło: uml.lodz.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024