Celem konkursu jest upowszechnianie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej, a także promowanie działań zmierzających do zrównoważonego rozwoju miast. We współzawodnictwie mogą wziąć udział miasta na prawach powiatu i gminy miejskie, których przedsięwzięcia lub inwestycje rozpoczęły się nie wcześniej niż w 2006 r., a zakończyły co najmniej jeden miesiąc przed złożeniem wniosku konkursowego. Ministerstwo Środowiska poszukuje jednostek, które mogą pochwalić się ekologicznymi i nowatorskimi rozwiązaniami w infrastrukturze, a także poprawiają jakość życia mieszkańców.
W tym roku konkurs jest przeprowadzamy w następujących kategoriach:
- Środowisko a zdrowie – przedsięwzięcia lub inwestycje, które bezpośrednio wpływają na zdrowie mieszkańców, w szczególności z dziedziny zrównoważonego transportu, zieleni w mieście i ochrony powietrza;
- Oszczędzanie zasobów – przedsięwzięcia lub inwestycje, które wpływają na oszczędzanie zasobów naturalnych, w szczególności z dziedziny gospodarki wodno-ściekowej i ochrony wód, gospodarki odpadami, efektywności energetycznej;
- Edukacja ekologiczna – przedsięwzięcia lub inwestycje edukacyjne promujące zachowania proekologiczne wśród mieszkańców.
Najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska zostaną nagrodzone. Zwycięskie zielone miasta wezmą udział w wizycie studyjnej, podczas której ich przedstawiciele zapoznają się z działaniami inwestycyjnymi, jakie zostały wprowadzone przez ośrodki europejskie, które zdobyły miano Zielonej Stolicy Europy.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.zielonemiasta.eu
Laureaci poprzedniej edycji: http://zielonemiasta.eu/images/pliki/katalog-Zielone-Miasta-w-strone-przyszlosci.pdf
Komentarze (0)