Jednym z możliwych kierunków rozwoju miast jest rozbudowa tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury. Tego rodzaju inwestycje zalicza się do metod zapobiegających, czy też kompensujących skutki zmian klimatycznych, anomalii pogodowych, a przede wszystkim potęgującej się suszy.
Jak temu zapobiec?
Dodajmy, że obecnie w wielu miejscach okresy niedoborów wody przyjmują postać chroniczną, a kryzys ten z roku na rok się pogłębia. W powyższym kontekście szczególnie ważne są działania, których efektem jest zwiększanie odporności gmin na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu, a także opracowanie i wdrażanie metod adaptowania się gmin do tych zmian. Należy też zastanowić się jak podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.
Susza i powódź jednocześnie?
Inna kwestia to problem skutecznego ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a także jednoczesnego przeciwdziałania suszy i powodzi. Sprawa ta ściśle wiąże się z odpowiedzią na pytanie o to jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi, a także jak dostosowywać odmiany roślin do zmieniających się warunków klimatycznych?
Pomocna w walce ze skutkami zmian klimatu może być też wiedza z zakresu możliwości i metod poprawy efektywności energetycznej budynków i zmniejszenia efektu tzw. „miejskiej wyspy ciepła”.
Potencjał zielono-niebieskiej infrastruktury
Do wszystkich powyższych spraw odnosi się i dobry efekt daje realizacja inwestycji z zakresu zielono-niebieskiej infrastruktury, który to temat szeroko omówią prelegenci prowadzący bezpłatne szkolenie pt.: Zielono – niebieska infrastruktura jako narzędzie do zapobiegania oraz walki z niekorzystnymi zmianami klimatu w obszarach zabudowanych.
Szkolenie odbędzie się w poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.
Początek logowania i rejestracji, godz.: 9.30-10.00.
Rozpoczęcie szkolenia godz.: 10.00.
Zapisy na stronie: zielonainfrastruktura.abrys.pl
Kto może uczestniczyć?
Szkolenie adresowane jest do szerokiego grona osób zainteresowanych zwiększeniem swojej wiedzy w zakresie zmian klimatu, celów i sposobów ich łagodzenia, metod adaptacji i mitygacji. Bezpłatne szkolenie w szczególności zainteresować może: architektów, inżynierów nadzoru, urzędników, projektantów, wykonawców oraz inwestorów; lokalnych eko-liderów.
Szkolenie poprowadzą uznani specjaliści oraz praktycy projektujący i opiekujący się miejską infrastrukturą oraz zielenią.
Dossier prelegentów i zapisy dostępne na stronie: zielonainfrastruktura.abrys.pl
Komentarze (0)