1 / 2

Mieszkańcy Łodzi zdecydowali jak ma wyglądać Plac imienia generała Jana Henryka Dąbrowskiego w tym mieście. Po całej serii spotkań, konsultacji społecznych i otwartych debat, wypracowano trzy warianty przebudowy tego miejsca. A spośród nich, w głosowaniu łodzianie wybrali projekt, który najbardziej przypadł im do gustu.

Warianty przebudowy, z uwzględnieniem głosów mieszkańców, przygotowały pracownie: mamArchitekci i A2P2. Powyższe koncepcje zakładały zazielenienie placu, zmianę fontanny i otwarcie jego przestrzeni na życie miejskie. Różnice dotyczyły natomiast wyglądu stref zieleni, czy też elementów wodnych.

Ostateczne głosowanie przeprowadzono za pośrednictwem internetowej platformy Vox Populi.  W głosowaniu, przewagą aż 2/3 głosów, zwyciężył projekt oznaczony numerem 2.

Ponad 200 drzew i niebiesko-zielona infrastruktura

I to na podstawie projektu nr 2, zakładającego m.in. dosadzenie ponad 200 drzew, powstanie ostateczna koncepcja przebudowy pl. Dąbrowskiego. Dopracowane zostaną jeszcze szczegóły dotyczące m.in. niebiesko-zielonej infrastruktury, małej architektury, wyglądu pawilonów usługowych, a także wstępnego doboru roślin pod kątem trudnych miejskich warunków.

Efektem będzie całościowa koncepcja przebudowy, a na jej podstawie w 2023 r. rozpocznie się kolejny etap realizacji inwestycji, w ramach której wykonane zostaną projekty budowlane, a także sam remont.

Miasto Łódź zyskała więc szansę wzbogacenia się o atrakcyjny, zielony plac miejski o różnych funkcjach zachęcających do odpoczynku i rekreacji w cieniu drzew i w sąsiedztwie wodnych instalacji.

Czytaj więcej

Skomentuj